10.–16. srpna 2021

Francouzský kněz obětí vraždy, přiznal se k ní žhář z Nantes

10. 8. 2021

P. Olivier Maire, provinciál Montfortových misionářů v západofrancouzském Saint-Laurent-surSevre, se stal v pondělí ráno obětí vraždy.

Pachatelem je zřejmě muž, který loni zapálil katedrálu v Nantes. Za „oběť vlastní velkorysosti“ označují šedesátiletého kněze francouzská média. Svého budoucího vraha – čtyřicetiletého Emmanuela Abayisengu původem ze Rwandy – totiž nedávno přijal do montfortské komunity, protože muž obviněný ze žhářství v Nantes byl propuštěn z vyšetřovací vazby pod soudní dohled, krátce pobyl na psychiatrii a poté neměl kam jít. Je ale věřící katolík a již v Nantes pomáhal ve farnosti. Podle tisku se Rwanďan sám dostavil na policii a k vraždě se přiznal. Zpráva byla zveřejněna v čase uzávěrky KT.

François Jacolin, biskup luçonské diecéze, kam Saint-Laurent-sur-Sevre patří, na twitterovém účtu diecéze vyjádřil „hlubokou bolest a zármutek“ a ujistil, že „sdílí nesmírnou bolest pozůstalých i montfortské rodiny“. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin tweetoval: „(Potvrzuji) veškerou svoji podporu katolíkům naší země po dramatické vraždě kněze.“ Médiím poté vysvětlil, že Abayisenga nemohl být dosud z Francie vyhoštěn, protože nad ním trval soudní dohled.

Katedrálu v Nantes Abayisenga údajně zapálil z rozrušení, že mu byla zamítnuta žádost o azyl. Podle deníku La Croix upozorňovali nyní lidé z jeho okolí na jeho horšící se psychický stav.