10.–16. srpna 2021

10. 8. 2021

NEJMÉNĚ 3460 KŘESŤANŮ BYLO ZABITO v Nigérii od počátku roku 2021 a na 3000 jich bylo uneseno. Je to více než zdejší odhadovaný počet křesťanských obětí za celý loňský rok. Data zveřejnila Mezinárodní společnost pro občanské svobody a právní stát se sídlem v nigerijské Anambře. Dále podle ní bylo napadeno nejméně 300 kostelů a 10 kněží. Ve střední Nigérii často útočí kočovní Fulbové, na severovýchodě pak islámští extremisté. Únosům jsou vystaveny i školní děti nebo duchovní. „Křesťané se stali zvláštním cílem tohoto násilí a byli jím neúměrně postiženi. Reakce vlády zjevně nestačí, protože pachatelé mohou i nadále beztrestně útočit,“ kritizovala nedávno mezinárodní organizace Open Doors. Podle jejího hodnocení je Nigérie na 9. místě světového žebříčku útlaku křesťanů. Lidskoprávní aktivisté varují, že zde míra pronásledování dosahuje úrovně genocidy.

DO KRIZOVÉHO VÝBORU PRO KULTURNÍ DĚDICTVÍ se sdružily přední kulturní a památkové organizace v Belgii, aby po katastrofálních červencových povodních pomohly se záchranou památek převážně ze zasažených kostelů a kaplí. Zejména ve Valonsku poničily voda a bahno nejen budovy, ale i knihovní sbírky či archivy, obrazy, sochy, nábytek a další umělecký mobiliář. Krizový výbor se snaží všem správcům kulturního dědictví, vlastníkům mj. z řad farností i dobrovolníkům zprostředkovat nejen podporu, ale také praktické informace, jak co nejšetrněji poškozené a promočené předměty vyprostit, usušit a očistit. Výbor zveřejnil též online seznam doporučených postupů a kontaktních míst pro poradenství. V neposlední řadě nabízí užitečné tipy, jak památky zabezpečit, aby během záchranných prací nebyly odcizeny.

„KDYBY NAŠE VÍRA BYLA ZMRZLINA, jak by chutnala?“ Pod tímto heslem budou křesťané v Berlíně, Postupimi a na Rujáně až do konce srpna rozdávat kolemjdoucím zmrzlinu ze zmrzlinářského vozu „ParadEIS“ (skvělá nebo rajská zmrzlina) a nabízet rozhovor o víře. Za netradičním projektem stojí pastorační centrum berlínské arcidiecéze. Ve východním Německu se totiž až 80 % lidí nehlásí k žádnému vyznání. Myšlenkou kampaně proto je pozvat veřejnost k zamyšlení nad významem víry v sekularizovaném světě a pokusit se ji přiblížit současným a přitažlivým způsobem. S kolemjdoucími chtějí dobrovolníci z arcibiskupství pomocí nápaditě pojmenovaných příchutí oblíbené pochoutky (např. Odvaha, Láska nebo Útěcha) promýšlet, „jak by měla chutnat víra“ a jaké ingredience by v ní neměly chybět. Osobně se zapojí i berlínský biskup Heiner Koch, který bude zmrzlinu rozdávat 12. srpna v berlínském centru PalaisPopulaire.

O autorovi| (christianpost, cathobel, erzbistumberlin.de)