10.–16. srpna 2021

Vzdělání pro dobrovolníky v duchovní péči ve zdravotnictví

10. 8. 2021

Biskupství brněnské letos připravuje kurz pro dobrovolníky v pastorační péči ve zdravotnictví a sociálních službách. Je určen těm, kdo chtějí pomáhat v duchovní péči o staré a nemocné lidi.

V pěti sobotních setkáních se účastníci seznámí se základy zdravotnictví, ekumenismem, religionistikou, spiritualitou, pastorací nemocných, komunikací a etikou. Součástí je i praxe přímo u nemocných. „Absolventi jsou uváděni do základního postoje nemocničního kaplanství v naší zemi, jak vstupovat coby křesťané do setkání a rozhovoru s lidmi, kteří hledají duchovní podporu a přitom nechtějí být přesvědčováni o konkrétních řešeních,“ vysvětluje vedoucí nemocničních kaplanů v Brně P. Leo Zerhau a dodává: „Faráři a nemocniční kaplani, kteří je posléze povedou a budou garantovat jejich službu, ví, že tito lidé získali díky kurzu solidní přípravu. I kdyby někteří potom nesloužili jako dobrovolníci, mohou s větší jistotou a pokojem vstupovat do duchovních rozhovorů s lidmi, jimž slouží třeba doma.“

Absolventi projdou na závěr pohovorem, ve kterém dostanou zpětnou vazbu o jejich praxi u nemocného, do níž se promítá také přednášená látka. Na závěr kurzu obdrží certifikát.

Celkem již kurzy v Brně prošlo na 150 věřících. Byli přitom z různých církví i diecézí. Zájemci se mohou přihlásit do 15. září na adrese: dobrovolnikpp@dieceze.cz.