10.–16. srpna 2021

Ve Křtinách opravují 250leté varhany

10. 8. 2021

V mariánském poutním kostele ve Křtinách dlouhé roky zvuk klasických varhan neuslyšíte. Kvůli havarijnímu stavu byly letos rozebrány a nyní prochází generální opravou.

image:Image Varhany ve Křtinách byly letos rozebrány a začala jejich oprava.
Varhany ve Křtinách byly letos rozebrány a začala jejich oprava. Snímek Metoděj Ján Lajčák

„Chtěli jsme zažádat o dotaci, proto jsme nechali vypracovat dokumentaci na kompletní rekonstrukci. Během posledních dvou let se uskutečnily rozsáhlé průzkumy jak na skříni varhan, tak na samotném stroji,“ informoval farní vikář ve Křtinách P. Metoděj Ján Lajčák OPraem.

Vloni se farnosti podařilo získat na varhany staré zhruba 250 let, které jsou národní kulturní památkou, dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši sedmi milionů korun. Celková cena se ale vyšplhá zhruba na devět a půl milionu.

Nyní farnost shání prostředky na uhrazení celé částky. Z toho důvodu ve Křtinách přišli s nápadem adopce jednotlivých píšťal. Mecenáši si mohou na webu www.varhanyprokrtiny.cz vybírat ze čtyř balíčků v ceně 1 500 až 50 tisíc Kč. Balíčky zahrnují hrající atrapu píšťaly s certifikátem o adopci píšťaly, či vstupy na koncerty a prohlídky, které farnost pro mecenáše připravuje. Z 1 188 píšťal je v současné době už 130 adoptováno. Kromě toho ale premonstráti připravují v kostele také benefiční koncerty s názvem Křtinský hudební čtyřlístek. Podle P. Lajčáka čtyřlístek symbolizuje štěstí, po kterém touží každý člověk. „Může ale být i symbolem toho, že do Křtin přichází mnoho poutníků a turistů ze čtyř světových stran. Čtyřlístek dále koresponduje s počtem koncertů, které chceme v podzimních měsících pravidelně pořádat v následujících čtyřech letech,“ zdůvodnil kněz.

První koncert se uskuteční 11. září v 17 hod. a vystoupí na něm pardubický komorní soubor Barocco sempre giovane a světoznámý hobojista Vilém Veverka. Ještě předtím jsou všichni zváni 29. srpna na Korunovační pouť. Mši svatou bude v 10.30 hod. sloužit strahovský opat Daniel Peter Janáček. Opravené varhany by se měly ve Křtinách znovu rozeznít v létě roku 2023.