3.–9. srpna 2021

Na kole ke kapličkám, unikátní křížové chodbě a koupání

3. 8. 2021

Dopoledne na kolo, odpoledne za křesťanskými památkami a k vodě. Přesně to nabízí prázdninovým cestovatelům Fulnek a okolní příroda Poodří.

Tu si dokonale výletníci užijí díky osmnáctikilometrovému okruhu s velkým množstvím zajímavých zastávek. Prvními mohou být kapličky a kříže v okolí Lukavce, do kterého se cyklisté mohou vydat z náměstí po modré značce. Chvíli je povede po místní komunikaci, ale v blízkosti jedné ze čtyř fulneckých hraničních kaplí, kapličky Nejsvětější Trojice, je svede do lesů a polí, po několika kilometrech je pak vrátí na cestu a dovede do Lukavce. Čím je tato vesnička zajímavá? Na Velikonoční neděli zde lze na vlastní oči spatřit Jízdu kolem osení, zhruba čtyři sta let starou tradici. Procesí jezdců na koních v různě zdobených oblecích s cylindry na hlavách projíždí okolní pole a vesnici a žehnají úrodě i lidem. Čas na první zastávku se nabízí na návrší u místního kostela sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. Zde také končí jízda po modré a pokračuje po cyklostezce 6078. Ta cyklisty dovede do osady Dolní Nový Dvůr a na dohled už je další pamětihodnost – větrný mlýn Bílovec. U kapličky sv. Martina se na chvíli odpojí z trasy a při návštěvě mlýna se na okamžik mohou cítit jako v Holandsku nebo zemi Dona Quijota. V městě Bílovec je možné si dopředu domluvit jeho prohlídku.

Po návratu na původní cestu se po cyklostezce 6039 dojede do malé vísky Bravinné, kde si lze dát hned po vjezdu výbornou zmrzlinu a odbočením vpravo kolem kostela Panny Marie se poutníci dostanou na červenou značku. Ta je provede vískou, ale za posledními domy se od ní odpojí a cestou mezi poli doputují přes Jílovec do Děrné, kde je v místní hospůdce čeká nějaká dobrota a občerstvení. Pak již naskočí na cyklostezku č. 6131 a dojedou zpět do Fulneku. Únavu z našlapaných kilometrů lze smýt ve vodní nádrži Tošovice, ale ještě předtím si výletník nesmí nechat ujít návštěvu nově opraveného jednoho z nejkrásnějších barokních kostelů na Moravě, chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku s přiléhajícím klášterem. Díky projektu Otevřené chrámy můžete tento skvost s výjimečnou unikátní freskovou výzdobou, jejíž součástí je tzv. Biblia pauperum – obrazová Bible chudých a jediná gotická křížová chodba v Moravskoslezském kraji, navštívit. V téměř šestitisícovém městě, jehož dostupnost je vynikající jak autem, vlakem i autobusem, je toho k vidění na více než jeden den.