3.–9. srpna 2021

Nový oltář u Sv. Anny v Havířově

3. 8. 2021

V Havířově, v jednom z nejmladších měst republiky, vystavěném po 2. světové válce, se farnost u kostela sv. Anny schází od konce červen ce kolem nově posvěceného oltáře.

image:Image Oltář v kostele sv. Anny v Havířově posvětil biskup Martin David. Jsou do něho vloženy ostatky sv. Jana Sarkandra.
Oltář v kostele sv. Anny v Havířově posvětil biskup Martin David. Jsou do něho vloženy ostatky sv. Jana Sarkandra. Snímek Štěpán Šplíchal

Svěcení oltáře, mimořádnou chvíli, která se ve farnosti odehraje jednou za mnoho generací, prožili místní věřící se svým biskupem Martinem Davidem. „Oltář je vždycky přirozeně středem kostela a to, co se na něm odehrává, je středem pozornosti těch, kteří se v kostele shromáždili. Odedávna je v křesťanských kostelích chápán jako symbol samotného Krista,“ připomněl biskup. Ve své promluvě se vrátil ke čtenému biblickému textu o Jákobovi, který pomazal olejem kámen a měl na něm zvláštní sen, jak andělé sestupují a vystupují do nebe: „Patnáct hranolů, na kterých havířovský oltář stojí, může připomínat onen Jákobův žebřík. Jako bude olejem pomazán oltář, tak se má do našich životů rozlévat z oltáře milost posvěcení.“ Během kázání biskupa Martina zazněla také myšlenka, že každý z nás je živým oltářem: „Není možné přistupovat k oltáři bez ochoty a připravenosti k oběti přinášené dennodenně ve vlastním životě.“ Oltář s ohledem na koncepci úpravy presbytáře ze 70. let navrhovala architektka Marie Drozdová z Václavovic. „Dřevěné hranoly, na kterých je položena mramorová deska, ručně opracoval truhlář Jan Ševčík. Do středu je vyřezán kruh, v němž jsou zasazeny ostatky sv. Jana Sarkandra,“ popsal novinku v havířovském chrámu místní kněz P. Petr Kříbek.