27. července–2. srpna 2021

Měď ze staré střechy využili na zvony, posvětí je kardinál

27. 7. 2021

Nové zvony, které pro zdejší kostel pořídila farnost ve Vsetíně, přijede v polovině srpna posvětit kardinál Dominik Duka.

Ukončí tak provizorium, které zde trvá už rovných sto let. „V roce 1921 totiž byly pro vsetínský farní kostel pořízeny tři ocelové zvony jako náhrada za ty, které byly zrekvírovány za první světové války. Návrhy na čtyři nové zvony ze zvonoviny sice farní úřad ve spolupráci s diecézním kampanologem připravil už v roce 1981, k realizaci se ale přistoupilo až před nedávnem,“ shrnuje dějinné milníky výbavy na kostelních věžích členka vsetínské ekonomické rady farnosti Marie Podpinková. K rozhodnutí opatřit nové zvony podle ní napomohlo mimo jiné zjištění, že je třeba opravit stávající nevhodnou a neodbornými zásahy poškozenou zvonovou stolici, která nebude namáhat konstrukci věže. „Samy ocelové zvony podle kampanologa nepůsobí nevhodně, ale nové, bronzové, přece jen poskytnou kvalitnější zvuk,“ doplňuje farnice a dodává, že do úvah zasáhla i jedna šťastná okolnost. „Díky dobrovolníkům, kteří strhávali měděné pláty při rekonstrukci střechy kostela, jsme získali dostatek mědi na výrobu nových, dobře vyladěných bronzových zvonů a zbývající peníze poskytli dárci,“ říká.

Maria a sv. Růžena

Dvou prvních zvonů z dílny akademického sochaře Josefa Tkadlece z nedalekého Halenkova se Vsetínští dočkali už loni na podzim: první se jménem sv. Josef a druhý pojmenovaný sv. Jan Sarkander a sv. Jan Nepomucký posvětil počátkem října arcibiskup Jan Graubner. Ke svěcení dvou zbývajících, téměř půltunového zvonu Maria na počest patronky kostela a 110kilogramového zvonu sv. Růžena z Limy, patronky zdejší nemocniční kaple, farnost pozvala kardinála Dominika Duku. „Prožije s námi titulární slavnost kostela Nanebevzetí Panny Marie v neděli 15. srpna: bude zde celebrovat mši svatou od 10 hodin a poté se při besedě setká s farníky,“ zve všechny vsetínský farář P. František Král.