Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Kultura|František Lízna ve vzpomínkách

František Lízna ve vzpomínkách

27. 7. 2021

Tisk

Knižní tip Aleny Scheinostové: Stovku stran vzpomínek na letos zjara zemřelého „kněze, disidenta a rebela“ P. Františka Líznu SJ shromáždil redakční kolega Tomáš Kutil pod výstižným názvem Poutník k lidským srdcím.

O vydání se postaralo brněnské nakladatelství Cesta. Ať už jednotlivá ohlédnutí vznikla přímo pro tuto knihu nebo jsou sesbírána z dříve vydaných časopisů a sborníků, vracejí čtenáři před oči otce Líznu ve všech rozmanitých a někdy i poněkud podivných prostředích a situacích, ve kterých se pohyboval a vnášel do nich svůj svéráz i obdivuhodnou lidskost. Po úvodní životopisné kapitole je zařazena vzpomínka Josefy Bilíkové, Líznovy mnohaleté přítelkyně a spolupracovnice, která spolu s ním přijímala lidi z okraje společnosti na faře ve Vyšehorkách. O společné muklovské zkušenosti mluví sochař z Velehradu Otmar Oliva – právě na Velehradě se František Lízna ostatně poprvé potkal s jezuity, ke kterým záhy vstoupil. Jeho smysl pro humor se vrací ve vzpomínce P. Ladislava Heryána. Hlavní vězeňský kaplan Otto Broch popisuje Líznovu práci mezi uvězněnými a propuštěnými, připojují se chartisté, farníci, spolubratři. O jeho dlouhodobém boji s rakovinou, kterou P. Lízna při četných poutích – jak je obecně známo – na čas „rozchodil“, pak vypráví jeho onkolog Jiří Tomášek. Připomeňme, že nemocí, která kněze nakonec zabila, byl covid-19.

Jak sám editor v úvodu předesílá, vzpomínat by mohli i mnozí další. Nedostalo se především na nikoho z Romů, ke kterým P. Líznu poutalo celoživotní přátelství a vzájemná úcta – vždyť si sám ze solidarity k těmto marginalizovaným lidem nechal úředně zapsat romskou národnost. Pociťovaná potřeba nabídnout knížku pružně – snad jako formu loučení – se zlehka odrazila i v občasných překlepech nebo nedůslednostech v textu. Na druhou stranu osobnost tak košatou a inspirativní lze jen těžko cele obsáhnout, natož na tak malém prostoru, a P. Líznovi bude bezpochyby časem věnovaná další pozornost, včetně té odborné. Už zde si přitom může čtenář vychutnat méně známé Líznovy fotografie nebo i jeho dopisy z vězení, vydané zatím jen počátkem 90. let v Akordu (vězněn byl během života několikrát, včetně trestů za zničení sovětské vlajky či za šíření samizdatu). Citujme závěrem právě z nich:

„Vidím, že vše, co se skutečně událo v mém životě, se slévá a zužuje do zákmitů chvilek soustředěných modliteb a adorací, a vše ostatní se jeví tak nepodstatné jako kulisy slov… a má nynější zkušenost mne znovu jen sesouvá na kolena před Božím majestátem, dobrodiním a nevýslovnou sladkostí Božího slitování a milosrdenství. Vždyť ve chvilkách úzkosti a únavy lze jen pošeptat, že jsme milováni…“

Tomáš Kutil (ed.): 

Poutník k lidským srdcím (Cesta 2021)

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou