27. 7. 2021
|Mezi táborem, letní školou a mistrovskými kurzy – tak by se dalo definovat tradiční setkání nad literaturou a výtvarným uměním Ars poetica. Letošní už 18. ročník připravili František a Tereza Burdovi na 31. července – 8. srpna.
Tentokrát nese podtitul „Duchovní cesta básníkova“. V prostorách farního sboru Českobratrské církve evangelické v Šonově u Nového Města nad Metují se nad denním i večerním programem setká široký okruh zájemců různého věku a profesí, aby pronikali do způsobu, kterým promlouvají významní tuzemští básníci (nejen) duchovní orientace, a společně vnímali vizuální umění nebo je i sami tvořili. „Poezie je specifický jazyk, který tu je, protože vyslovuje něco, co žádný jiný jazyk nemůže. A jako každý jiný jazyk se ho musíme nejprve naučit číst,“ vysvětlil jednou smysl akce František Burda.
Každý den je vždy vyhrazen vybranému autorovi – letos jimi jsou Zuzana Nováková, Vít Slíva, Vítězslav Nezval, Vincenc Furch, Petr Hruška, Viktorie Rybáková a Anastáz Opasek. Dílu každého z nich se po celý rok věnoval vybraný lektor a snažil se do něj proniknout a po svém je uchopit. Během Ars poetiky svůj přístup představí ostatním účastníkům tak, aby jim autora co nejhlouběji otevřel. Kromě četby z textů a rozhovoru nad nimi to znamená také pokus o vlastní uměleckou odpověď některou z výtvarných technik. Tato díla účastníků pak postupně přetvářejí místo konání v osobitou galerii.
Na tuto část dílen je potřeba se předem přihlásit a uhradit kurzovné. Přihlášky jsou ke stažení na webu arspoetica.cz, kde organizátoři též navrhují minimální účastnický poplatek – protože však setkání probíhá nekomerčně a bez sponzorů, je možné je podpořit i vyšší částkou. Povaze akce odpovídá skromnost ubytování, kdy každý nocuje ve vlastním stanu, spacáku a na karimatce a stravuje se ze společných zásob, ale z vlastního ešusu.
Večerní program, který zpravidla začíná v 19 hodin, pak znamená moderovanou besedu se zajímavými osobnostmi domácí kulturní scény a je přístupný i zájemcům, kteří se neúčastní dílen. Tentokrát jsou mezi pozvanými například sestry Marta a Františka Jirousovy – básnířky, spisovatelky a také pečovatelky o uchování kulturního odkazu svého otce Ivana Martina Jirouse. Přijedou výtvarníci Jakub a Matěj Lipavští, známí např. spoluprací s pražskou Akademickou farností, básník Jan Zbořil, filmový publicista a autor knihy Spiritualita ve filmu Jaromír Blažejovský nebo ředitel oceňovaného ekocentra Sluňákov na Olomoucku Michal Bartoš. O nedělích je pak vyhrazený čas pro mši svatou a během pobytu dojde i na meditačně-poznávací putování krajinou.
Někdejší redakční kolega v KT, dnes úspěšný spisovatel Aleš Palán, příznivce a účastník Ars poetiky, příležitostně shrnul: „Vysvětlit, co to je Ars poetica, jde nejlépe negativním vymezením. Není to literární festival, umělecká dílna ani kurz tvůrčího psaní. Táborové prostředí zabraňuje přístupu snobů a milců sterilní kultury. Ars poetica je naopak záležitostí překypující životem. Je to neformální setkání lidí, kteří nechápou literaturu jako pouhý soubor textů, ale jako živoucí dialog s autorem či se sebou samým.“ Při tomto přístupu se devítidenní výlet na Náchodsko může stát i – svého druhu – duchovním cvičením.
18. ročník literárně-výtvarných dílen Ars poetica – Duchovní cesta básníkova. Farní sbor ČCE v Šonově u Nového Města nad Metují 31. 7. – 8. 8. 2021, program a přihlášky na arspoetica.cz