27. července–2. srpna 2021

Věřící na Humberk putují dlouhá staletí

27. 7. 2021

Součástí Kanonie premonstrátů v Nové Říši je i pět kilometrů vzdálené poutní místo Humberk u Krasonic. „V lesích na kopci Humberk byl původně obraz Panny Marie, kam se chodil modlit hrabě Thurn s celou rodinou poté, co mu lékaři řekli, že oslepne. Po prosbách za uzdravení lékaři zjistili, že byl zázračně uzdraven. V roce 1700 se pak stal prvním zemským moravským hejtmanem,“ připomíná historii vzniku poutního místa na Humberku opat Marián Rudolf Kosík.

Dvakrát za Marií

Poutníci se sem letos vydají nejdříve na tzv. letní pouť 15. srpna při příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie. Mše svatá začne v 9.30 hod. Na hlavní pouť potom připutují 12. září při příležitosti svátku Narození Panny Marie, kdy v 9.30 hod. vyjde od farního kostela v Krasonicích procesí s družičkami, které ponesou obraz Panny Marie Humberské. Ten nechal namalovat před více než tři sta lety právě zázračně uzdravený hrabě. Podle opata je dojemné vidět, jak se k průvodu s obrazem po cestě přidávají další procesí a poutníci s korouhvemi.

U kaple bude nejdříve pobožnost tzv. poklona a poté v 10.00 hod. mše svatá. Hlavním celebrantem bude biskup Pavel Posád, rodák z nedalekého Budkova. V 15 hod. následuje mariánská pobožnost a pouť uzavře svátostné požehnání.