27. července–2. srpna 2021

Mendelův festival zaplnil klášter

27. 7. 2021

Obří zelená koule před bazilikou augustiniánského kláštera ve Starém Brně o uplynulém víkendu připomínala výročí narozenin kněze a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.

image:Image Na děti čekaly popularizačně naučné aktivity.
Na děti čekaly popularizačně naučné aktivity. Snímek autorka

Jednalo se vlastně o mnohonásobně zvětšenou kuličku hrášku se sedmimetrovým průměrem, která několik dnů putovala městem. Právě hrášek symbolizuje Mendelovy pokusy, které dělal v augustiniánském opatství v Brně a které vedly k položení základů moderní genetiky.

Obecně prospěšná společnost ve spolupráci s vedením augustiniánského kláštera připravila pro návštěvníky v rámci Mendel festivalu zajímavý třídenní program. Na své si přišly všechny věkové kategorie. V nabídce byly výstavy, komentované prohlídky celého areálu kláštera, letní kino, popularizačně naučné aktivity Mendelova muzea Masarykovy univerzity i koncerty. Nechyběly odborné přednášky ani třeba diskuse na téma onemocnění covid-19.

U baziliky Nanebevzetí Panny Marie byly vyznačeny půdorysy tří kostelů, které zde stály v době mezi 10. a 18. stoletím. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století se zde uskutečnily archeologické vykopávky. Výsledky bádání byly nyní včetně fotografií prezentovány na panelech. O doprovodné slovo se postaral náměstek ředitele Muzea Města Brna Petr Vachůt, který se těmito nálezy v minulosti hlouběji zabýval.

Velký zájem byl ale také o virtuální prohlídku augustiniánského kláštera až do věžičky baziliky, která není jinak veřejnosti přístupná. „Stačilo si na hlavu nasadit brýle oculus a absolvovat s nimi velmi reálnou virtuální prohlídku,“ popisuje spoluautorka této atrakce, ředitelka Muzea starobrněnského opatství Miriam Kolářová.

Podle ředitele festivalu Jakuba Cardy byl letošní program určitým předstupněm velkolepých oslav, které se plánují na příští rok, kdy si celý svět připomene dvousté výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. „Příprava byla náročná, protože jsme v prvních měsících roku netušili, jestli se bude moct festival vůbec konat. Jsem rád, že jsme jeho organizaci předem nevzdali a podařilo se nám udržet kvalitu z předchozích ročníků,“ uvedl za organizátory Jakub Carda. Víkendové oslavy vyvrcholily v neděli mší svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie s brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem.