20.–26. července 2021

V Uru vyroste Abrahamův kostel

20. 7. 2021

Chaldejský kostel má vyrůst v Uru na Ninivské pláni – na místě, kde se podle tradice narodil praotec Abraham. Součástí má být sál pro setkávání, jenž by sloužil křesťanským poutníkům, kteří na toto posvátné místo křesťanů, muslimů i židů připutují.

Projekt navrhl irácký architekt Adur Ftúhí Butrus Katelma, který také slíbil sehnat základní finance. Návrh, odsouhlasený iráckým ministerským předsedou, schválil chaldejský patriarcha kardinál Luis Raphaël Sako s přáním, aby byl plánovaný kostel zasvěcen právě Abrahamovi. Toho mnohé křesťanské církve uctívají jako světce (vedle chaldejců např. koptové nebo maronité), podle římského martyrologia pak jeho svátek připadá na 9. října. Kardinál Sako chce, aby byl sál pro setkávání pojmenován po papeži Františkovi, na památku jeho letošní březnové historické návštěvy na tomto místě, kde vyzval k bratrství mezi vyznavači všech tří abrahamovských náboženství.