20. 7. 2021
|O modlitbu „za všechny, které zasáhly ničivé povodně v Německu,“ prosí čeští a moravští biskupové. Zvláště je na místě přimlouvat se za ty, kdo přišli o své nejbližší. O své blízkosti postiženým ujistil též papež František.
Zejména Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc, ale i další regiony na západě Německa, jihu Nizozemska či jihovýchodě Belgie zasáhly minulý týden extrémní bouře s lijáky a způsobily katastrofální povodně i sesuvy půdy. Počet obětí dosahuje už dvou set a dále stoupá, další stovky lidí se pohřešují. Pomoc komplikují nefungující telefony a nesjízdné silnice. Řada míst je bez elektřiny a pitné vody.
„Je strašné vidět rozsah zkázy: viděl jsem domy, ze kterých nezůstal kámen na kameni, zničené nebo rozbahněné ulice, auta stojící na boku nebo jedno na druhém na hromadě. V Bad Neuenahru voda vtlačila auto dveřmi do kostela,“ popsal pro magazín Katholisch.de trevírský biskup Stephan Ackermann. Velká část postižené oblasti patří do jeho diecéze a biskup se do zasažených obcí rozjel hned, jak to bylo možné. Společně s předsedou Porýnské evangelické církve Thorstenem Latzelem sloužili v trevírské Konstantinově bazilice za zasažené ekumenickou bohoslužbu, které se účastnili i tamní političtí představitelé. „Životy mnoha lidí leží na ulici v podobě trosek a odpadků,“ zmínil při ní Thorsten Latzel a biskup Ackermann dodal: „Obrazy a rozhovory z posledních dnů mi jen tak nevyprchají z hlavy. Obrazy zničených domů, silnic a mostů. Obrazy lidí, kteří jsou bezmocní a apatičtí. Ale také obrazy lidí, kteří podávají pomocnou ruku.“ A připomněl: „Zůstáváme zranitelní i v 21. století.“
Ujištěním o modlitbě, slovy soustrasti a zvoněním zvonů i praktickou pomocí, zakládáním sbírek nebo pastorační blízkostí přispívají též další diecéze a organizace. Cášský biskup Helmut Dieser, dříve farář v těžce zasaženém Ahrweileru, podpořil postižené i ty, kdo jim pomáhají, alespoň videovzkazem z nemocnice, kde je právě hospitalizován. Kardinál Rainer Maria Woelki, arcibiskup kolínský, se předčasně vrátil z dovolené. „Mé místo je teď tady v diecézi mezi lidmi,“ glosoval pro Domradio.de. Arcidiecéze okamžitě poskytla 100 tisíc eur (asi čtvrtmilion korun) na nouzovou pomoc i provizorní ubytování. Naději poškozeným dodal svým prohlášením i šéf biskupské konference biskup Georg Bätzing.
Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval k razantnějším opatřením proti globálnímu oteplování. Pro britský list Guardian se vyjádřila mluvčí Světové meteorologické organizace při OSN Clare Nullisová, že spojovat tyto záplavy s globálním oteplováním je předčasné, avšak klimatická krize „zvýšila frekvenci extrémních jevů a řada jednotlivých událostí má vinou globálního oteplování horší průběh“.