20.–26. července 2021

EU k ochraně míst modlitby

20. 7. 2021

„Je to dobrý první krok,“ pochválila Komise evropských biskupských konferencí COMECE dokument o ochraně míst modlitby vydaný Evropskou komisí. Ten je součástí unijní agendy pro boj s terorismem. Upozorňuje na zranitelná místa kultu různých náboženství v EU a navrhuje, jak „zlepšit jejich bezpečnost, aniž by se změnil jejich posvátný charakter“. Připomíná třeba islamistický útok v Rouenu v roce 2016, kdy byl přímo v kostele zavražděn P. Jacques Hamel. Navrhuje opatření jako stavební úpravy, nastavení krizové komunikace či zabezpečení online kanálů farností a komunit. „Církev je připravena přispět k obohacení a zdokonalení tohoto dokumentu,“ slíbila COMECE, která se už podílela i na přípravě, s tím, že posvátná místa ale nejsou jen budovy, ale živá shromaždiště lidí, kteří sem přicházejí praktikovat svou víru.