20. 7. 2021
|„PRÁVO A ODVAHU KUBÁNSKÉHO LIDU POZVEDNOUT HLAS,
odhodit strach z represí a projevit autentickou solidaritu jako jeden národ uznáváme a oceňujeme,“ napsali američtí biskupové kubánského původu v reakci na bezprecedentní protesty, které v uplynulých dnech propukly na „Ostrově svobody“ ovládaném po šest dekád komunisty. Tisíce lidí vyhnal do ulic hlad, nedostatek základního zboží i nezvládnutá pandemie. Kuba čelí nejhlubší hospodářské krizi od pádu SSSR v 90. letech. Policie demonstrace násilně potlačuje, zadržela již několik tisíc lidí včetně kněze či seminaristy. P. Alberto Reyes Pías (známý díky autobiografii Já, Bůh a Fidel, vydané i česky) na svém Facebooku vysvětlil: „Kubánský lid dává najevo, že je vyčerpaný a otrávený a že doba otroctví skončila.“ Ivan Pilip z mezinárodního politologického institutu CASLA však pro Radio Proglas předpověděl: „Obávám se, že prozatím rozhodne to, že kubánský režim má pod kontrolou armádu a policii a dobře si uvědomuje, že moc si lze udržet jedině zastrašováním a udržováním vojenské a policejní převahy.“
K OCHRANĚ ŽIVOTŮ, ZACHOVÁNÍ SPOLEČNÉHO DOBRA a povznesení se nad politické zájmy vyzvala Jihoafrická biskupská konference tamní společnost. V JAR vypukly pouliční násilnosti spojené se žhářstvím a rabováním poté, co byl v korupční kauze uvězněn někdejší prezident Jacob Zuma. Nepokoje si vyžádaly přes sedm desítek obětí, proti rozvášněným davům zasahuje armáda. „Nedopusťme, aby rozdělenost v názorech na politické otázky využily zločinné záměry k tomu, aby vytvořily v naší zemi anarchii, která by vyústila v ještě horší sociální a ekonomickou situaci,“ varoval jménem episkopátu jeho předseda Sithembele Sipuka. Kromě odsudku násilí a výzvy k dialogu se pak biskup Sipuka obrátil na vládu, aby řešila těžkou ekonomickou krizi, která za nepokoji stojí. V JAR panuje 32% nezaměstnanost a až 60 % obyvatel, tzn. 33 milionů z 55, žije v chudobě.
NA VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI MEZI KATOLICKÝMI A MUSLIMSKÝMI ŠKOLAMI se dohodl Vatikán s vládou Spojených arabských emirátů. Dohoda, kterou počátkem července podepsalo tamní ministerstvo školství a prefekt Kongregace pro katolickou výchovu kardinál Giuseppe Versaldi, je dalším výsledkem vatikánsko-sunnitského Dokumentu o lidském bratrství z Abú Zabí z roku 2019. Studenti katolických škol a škol muslimských se nyní budou moci vzájemně účastnit seminářů a dalších vzdělávacích aktivit, rozvíjet společné výzkumné projekty či navštěvovat partnerské instituce. Podle kardinála Versaldiho se tak podpoří kultura setkávání a bratrství a „posílí identita a respektování odlišností mezi kulturami“.
P. TONY ANATRELLA ČELÍ KANONICKÉMU PROCESU. Proti francouzskému „knězi-psychoanalytikovi“, známému odmítavými postoji k homosexualitě, jej zahájila pařížská arcidiecéze. Proces může vyústit v jeho laicizaci. Navazuje na vyšetřování, po kterém Anatrellovi roku 2018 arcibiskup Michel Aupetit zakázal vykonávat jak kněžskou službu, tak psychoanalytickou činnost. P. Anatrella se dostal na výsluní v 90. letech, odkdy vystupoval jako expert na homosexualitu a psychoterapeut. Stal se známým svými texty o sexualitě dospívajících, podílel se na první příručce francouzských biskupů o boji proti zneužívání nezletilých a v roce 2005 byl jedním z inspirátorů vatikánské instrukce o vyloučení homosexuálů z kněžství. Od počátku tisíciletí však arcidiecéze dostávala stížnosti na jeho nemístné sexuální chování během terapií, kde měl klientům pomáhat překonat jejich homosexuální sklony. Četná obvinění pak vedla roku 2017 k zahájení šetření. „Pro oběti i pro církev je nezbytné, aby tento proces proběhl. Doufám, že to bude příležitost ohlédnout se za lety, kdy Tony Anatrella požíval ochrany a mohl rozvíjet své teze proti homosexualitě,“ řekla nyní právnička několika obětí Nadia Debbacheová.