Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Oslavit prarodiče a propojit generace

Obsah:

Úvod Téma

Oslavit prarodiče a propojit generace

20. 7. 2021

Tisk

Světový den prarodičů a starších lidí, který letos v únoru vyhlásil papež František a určil datum čtvrté červencové neděle, se nevyhnutelně nese ve znamení pandemie.

image:Image Oslavit prarodiče a propojit generace
Dialog mezi generacemi se netýká jen rodin. Pro církev je to plnohodnotná pastorační výzva, která vychází ze srdce encykliky Fratelli tutti. Ilustrační snímek Renata Lorencová

Když papež Jan Pavel II. v roce 1985 vyhlásil Světové dny mládeže, blížilo se už nové tisíciletí a prožívali jsme něco, co lze zpětně popsat jako dlouhá vigilie pádu Berlínské zdi (9. listopadu 1989). To vše ohlašovalo dobu motivovanou nadějí.

Časy se změnily. Je doba pohotovosti, která nezná hranice. A právě tato změna doby činí papežovu iniciativu obzvláště aktuální a významnou. Tím, že František nasvítil situaci prarodičů a starších lidí, opět dokázal zamířit až na dřeň lidské nouze. A dělá to svým typickým způsobem: ohlašuje nejznepokojivější důsledky pro člověka tak, že se dotýká hlubokých a těžko zhojitelných ran, aby statistiky aktuální tragédie byly ještě nesnesitelnější. Zároveň však ukazuje, že žádná překážka, ani ta nejdramatičtější, nemůže zablokovat cestu naději.

Viděno v tomto světle, představuje nový Světový den více než jen další iniciativu. Jde o silnou pastorační reakci, která vychází ze srdce encykliky Fratelli tutti (Všichni jsme si bratry). Je jistě v pořádku, že se radujeme z prodloužení délky života a světový den tuto realitu bere na vědomí. Je příležitostí nejen k oslavě daru života, ale i k oslavě toho zcela nového daru, totiž dlouhého života. Každému je jasné, že tyto roky navíc otevřely nové scénáře na mnoha frontách. Ale také mnoho úzkostí, které je doprovázejí. Dlouhý život, který není plným životem (což je smutná podívaná běžných dnů), byl totiž v pandemii základem onoho krutého konce, který papež hořce okomentoval slovy: „Neměli takto zemřít.“ Takto mluvil o úmrtí na covid v domovech důchodců, o lidech zranitelných nejen pro jejich věk, ale také kvůli podmínkám, v nichž se nacházeli. A samozřejmě starší lidé se ještě víc než ostatní nemohli zachránit sami.

Stáří jako dar doby

Už tím, jak papež František hovoří o „skartační kultuře“, o „kultuře odpadu“, je jeho pontifikát velkou otevřenou knihou o tom, jak plýtvání zužuje a vysušuje celé části životního prostoru. Encyklika Fratelli tutti je tak více než jiné dokumentem o současnosti, mimořádným shrnutím jejího stavu.

Právě zde, na stránkách a v srdci této encykliky, najdeme jádro nového světového dne, který oslavuje okamžik setkání a dialogu mezi generacemi. Pomocí výrazů „sny“ a „proroctví“ (jako v příběhu proroka Joela) papež pojmenoval stáří coby dar a důrazně varuje společnost, aby neplýtvala zdroji, které představují starší lidé. Nemůže si to dovolit, vždyť právě oni jsou schopni zabránit úpadku. Toho, co mohou dát společnosti, je nekonečně více, než od ní mohou dostat. Nejnovější variantou tohoto „plýtvání“ je proto pohled na staré lidi jako na ty, kteří „již neslouží“.

Společnost v úpadku, která se málo stará o rodiny a obecně o své lidské dědictví, nakonec vytváří stále více ponižující podmínky i pro ty, kdo jsou bez rodiny. Vytváří řadu bělovlasých sociálních sirotků, jejichž konečná cesta je plná pastí vyloučení a mar ginalizace. Život v ní pak zajišťuje servisní agentura, která plní služby podle stále přísnějších parametrů a za stále vyšší cenu s tím, jak se život prodlužuje.

Nikdo se nezachrání sám, ani mladí lidé. A tak, i když se zdá, že pandemie od sebe staré a mladé lidi vzdaluje, světový den je nástrojem, který může dialog mezi generacemi obnovit. Není to jen nějaký doplněk a ani skutek lásky. Pro církev je to plnohodnotná pastorační výzva. I senioři jsou v proměňujícím se světě, a tím více pod zkouškou pandemie, novým světem.

O autorovi| ANGELO SCELZO, Autor působil v papežském tiskovém středisku a je komentátorem italského deníku Avvenire, který svolil s převzetím textu. 

Přeložila Kateřina Koubová.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou