20.–26. července 2021

Šumavské fary v létě ožívají

20. 7. 2021

Sluncem ozářená farní zahrada na Železné Rudě s houpačkou a skluzavkou je plná dětského smíchu a křiku. Venku u schodů do budovy teprve snídají rodiny, které vstaly později, zatímco ranní ptáčata už vyjíždějí s koly ven, aby stihla cyklobus na Modravu.

image:Image „Moc se na Železnou Rudu s výlety do okolí těším,“ říká Monika Vagenknechtová (uprostřed).
„Moc se na Železnou Rudu s výlety do okolí těším,“ říká Monika Vagenknechtová (uprostřed). Snímek autor

„Tahle skupina rodin, která sem přijela první červencovou sobotu, je teprve druhým turnusem,“ prozrazuje správcová objektu Helena Hánová. „Kvůli pandemii jsme přišli o celou podzimní, zimní i jarní sezonu. Zato nyní už máme objednávky až do půlky září, tak věříme, že všechno bude zase jako dřív. Peníze ze sezony, která se nekonala, nám chybějí, protože budova si zaslouží rekonstrukci, hlavně střechu je potřeba brzo opravit. Sháníme granty a hledáme sponzory,“ dodává správcová.

Mezi spokojené návštěvníky patří každoročně rodina Matoušova z Prahy. „Naše děti se sem pokaždé těší, že uvidí svoje kamarády, s kterými se potkávají třeba jenom zde,“ říká Ivona Matoušová. „V lednu, kdy jezdíme na lyže, jsme sem kvůli zákazům nemohli, a bylo nám to moc líto,“ dodává s tím, že o to více si užívají letní pobyt. A každoročně se s dětmi těší i na návštěvu spisovatele Hynka Klimka, který přijíždí vyprávět o postavách z knih cyklu Strašidlář.

Spokojená je i Monika Vagenknechtová, která přijela se dvěma syny. „Loni jsme po Šumavě chodili pěšky, ale letos se chystáme i na výlety na kolech, a už se moc těšíme,“ svěřuje se. „S některými lidmi se kamarádíme dlouhá léta, jezdívali jsme na společné rodinné tábory do východních Čech a před dvěma lety jsme spolu byli na Koločavě na Podkarpatské Rusi,“ říká.

Šumavské chaloupky

Plno je od počátku prázdnin i na bývalé faře na Kvildě, o kterou se stará českobudějovické Salesiánské středisko mládeže a která byla také kvůli pandemii od podzimu řadu měsíců zavřená.

„Opět tu pořádáme ubytování pro rodiny z celé republiky,“ říká Květa Herrmannová, ekonomka a zástupkyně ředitele střediska. „Provozujeme 10 pobytových táborů – chaloupek pro děti ve věku 6–18 let. Chaloupky mají dlouholetou tradici. Tábory jsou většinou pro 20 dětí, takže umožňují poznat každé dítě jednotlivě. Máme i šest příměstských táborů, z toho tři pro nejmenší děti ve věku 3–7 let, a tábor se zaměřením na horolezectví,“ dodává.