20.–26. července 2021

Vracím se na místo činu, žertuje nový jáhen

20. 7. 2021

Pavel Kasal (*1994) přijal v sobotu dopoledne jáhenské svěcení v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše.

„Vyrostl jsem v katolické rodině, takže víru mi předala rodina,“ svěřuje se havlíčkobrodský rodák, který se do Českých Budějovic přestěhoval v roce 2007. „Už jako malý kluk jsem ministroval, nejprve ve Světlé nad Sázavou, pak v Humpolci. Tamní kněží byli velmi dobří a jejich příklad mě přivedl k otázce, jaké by to bylo být knězem. Moje povolání ale zrálo dlouho. Studoval jsem střední školu v Humpolci a pak v Českých Budějovicích, kde jsem víru rozvíjel, ale povolání ke kněžství spíše utichlo.“

Po studiu na Biskupském gymnáziu J. N. Neumanna nastoupil na Filozofickou fakultu Jihočeské univerzity, kde se povolání ke kněžství opět a s větší silou ozvalo. „Bůh mi tehdy poslal do cesty dobré kněze, se kterými jsem mohl o povolání hovořit. Na základě vnitřního hledání a rozlišování jsem si podal přihlášku do semináře a pak i nastoupil na studium teologie,“ pokračuje.

V roce 2014 byl přijat do Teologického konviktu v Olomouci, rok nato vstoupil do Arcibiskupského kněžského semináře v Praze a začal studovat teologii na KTF UK. Po 3. ročníku v roce 2018 byl přijat mezi kandidáty jáhenství a kněžství a nastoupil do semináře v římském Nepomucenu, kde zahájil i studium teologie na Lateránské univerzitě. „Studium v Římě bylo výborné. Z Prahy jsem měl hotové filozofické předměty, v Římě jsem se tedy věnoval tříletému studiu teologie. Všechny přednášky probíhaly v italštině a tamním učitelům se dařilo předat nám hlubší souvislosti. Řím mi dal pocítit světovost církve, spolužáci byli ze všech koutů světa a studium bylo i výbornou kulturní zkušeností,“ tvrdí jáhen, který bude působit v českobudějovické katedrále a vyučovat na církevní ZŠ patřící k Biskupskému gymnáziu J. N. Neumanna.

„Trochu se tak vracím na místo činu,“ usmívá se Pavel Kasal, kterého za rok čeká kněžské svěcení a primiční mše sv. v domácí farnosti Kamenný Újezd.