29. června–5. července 2021

Oltář spojuje zemi s nebem

28. 6. 2021

Kostel sv. Augustina v Brně má nový oltář, ambon, sedes a sedadla pro ministranty. Nové vybavení presbytáře v neděli posvětil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

image:Image Svěcení oltáře u Sv. Augustina.
Svěcení oltáře u Sv. Augustina. Snímek Vít Horník / Člověk a Víra

„Svěcení nového oltáře je pro každou farnost velkou událostí. Osobně tyto chvíle silně prožívám. Oltář je vždy místem spojujícím zemi s nebem. Neděje se tak samo o sobě, ale prostřednictvím ukřižovaného a vzkříšeného Ježíše Krista, který vzdává díky Otci. Vše se odehrává skrze něho, s ním a v něm. V něm přijímáme Boha a Bůh v něm přijímá nás,“ upozornil biskup Cikrle.

„Několik desetiletí jsme měli v kostele provizorní dřevěný oltář. Už po revoluci byla snaha nahradit ho mramorovým. Podařilo se to až nyní,“ zdůvodnil pořízení nového vybavení farář z farnosti sv. Augustina P. Josef Novotný a připomněl, že oltář je nejdůležitějším místem chrámu, protože se na něm slaví oběť mše svaté a je symbolem Krista. Podle liturgických předpisů má být oltář pevný a minimálně vrchní deska by měla být z přírodního kamene.

Nové vybavení presbytáře navrhli Tomáš Rusín, Ivan Wahla a Martin Klaška z brněnského Ateliéru RAW. „Při návrhu jsme se snažili co nejvíce přiblížit materiálům, které jsou v kostele použité. Blok stolu je opticky odlehčen podraženou podstavou opláštěnou leštěným mosazným páskem. Pro obětní stůl jsme zvolili kámen sivec, pocházející z Makedonie, a to pro jeho neagresivní, klidnou kresbu, nekonkurující stávajícímu mramorovému obkladu oltáře,“ uvedl za trojici spoluautorů Tomáš Rusín.

V čele oltáře je umístěn kříž, po bocích oltáře pak symboly svatého Augustina odkazují na lásku a naději. Vše vzájemně propojuje mosazná linie odkazující na jednotu a církev shromážděnou kolem. Součástí oltáře je i schránka na relikvii svatého Augustina v přední části horní desky. Pro sedes autoři navrhli dřevěná polokřesla z tmavého dřeva s područkami. „Cílem bylo vyslovit se současným jazykem a zároveň neagresivně a s pokorou navázat na komplexní dílo architekta chrámu Vladimíra Fischera a doplnit je o prvky přirozeně navazující na původní vysoce kvalitní návrh kostela,“ upozornil Tomáš Rusín. Veškeré náklady uhradili farníci ze svých sbírek a darů.