29. června–5. července 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Muzeum zahájilo dvě letní výstavy

28. 6. 2021

|
Tisk
|
image:Image Expozice v kryptě katedrály.
Expozice v kryptě katedrály. Snímek autorka

Diecézní muzeum v Brně zahájilo minulý čtvrtek dvě výstavy. Expozice s názvem Půvab a lopota připomíná v kryptě katedrály sv. Petra a Pavla dílny uměleckých řemesel, které působily na Petrově. Druhá výstava v Propité věži představuje dílo grafika a ilustrátora Michaela Floriana, od jehož narození letos uplynulo 110 let.

„Po půlroce uzávěr v rámci boje s pandemií se dnes můžeme konečně zhluboka nadechnout a prožívat okamžiky naplněné osobním setkáním, bez něhož by i kultura brzy ztratila význam,“ řekl hned v úvodu vernisáže ředitel Diecézního muzea Martin Motyčka.

Dále uvedl, že výstava Půvab a lopota reaguje na jubilejní Rok ke cti svatého Josefa, který je mimo jiné patronem dělníků a řemeslníků. „Instalace představuje řezbářskou a restaurátorskou dílnu bratří Kotrbů. Ve dvacátém století byla vyhlášenou jak při novém vybavování sakrálních interiérů, tak při obnově vzácných gotických a barokních památek. Velmi významnou byla také krejčovská dílna liturgického textilu rodiny Dittingerů. Třetí dílna patřila uměleckému knihvazači Jindřichu Svobodovi. Jeho vazby knih jsou pro svoji uměleckou kvalitu a dokonalé řemeslné zpracování dodnes velmi vyhledávané. Na výstavě jsou k vidění mimořádné kožené knižní vazby vytvořené pro biskupa Vojtěcha Cikrleho,“ upozornila kurátorka výstavy Anna Žáková. V Propité věži katedrály se potom mohou návštěvníci seznámit s dílem Michaela Floriana, který ilustroval více než 80 knih. Jeho dílem jsou také početné soubory grafických listů, více než 600 ex libris a na 800 vánočních či velikonočních pozdravů. Florian zůstal celý život věrný zejména technice dřevorytu. V Brně jsou vystaveny větší formáty umělcových grafik světců i originální dřevěné tiskové štočky. „Expozici ze své sbírky muzeu věnoval P. Rudolf Zbožínek z Boleradic, za což mu patří velký dík,“ připomněl při vernisáži ředitel muzea.

„Všichni autoři byli nesmírně skromní lidé. Dalo by se o nich říct, že to byli obyčejní lidé, ale přesto dary, které každý z nich dostal, dokázali rozvinout pro druhé,“ uvedl biskup Vojtěch Cikrle. Obě výstavy je možné navštívit kromě pondělí denně až do 3. října.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou