21. 6. 2021
|K naslouchání osobám se zdravotním postižením vyzvala nóta Papežské akademie pro život minulý týden.
„Lidé s postižením a jejich pečovatelé potřebují a zasluhují zvláštní pozornost a podporu, protože pandemie má na jejich život nepřiměřeně negativní dopad,“ uvádí nová vatikánská nóta Papežské akademie pro život s názvem „Přátelství se zdravotně postiženými lidmi: začátek nového světa“. Shrnuje zkušenosti handicapovaných i jejich pečovatelů a akademie ji připravila ve spolupráci s vatikánskou covidovou komisí – píše Vatican News. A navrhuje se dokonce vypracování církevního učení zaměřeného na postižené lidi, protože „nám zvláště během pandemie udělili nevšední lekci – přijetím vzájemné závislosti a odpovědnosti jako způsobu života, který podporuje společné dobro“.
Nóta apeluje na to, aby se postižení mohli více zapojit do procesu plánování a rozhodování o svém zdravotním stavu i aby se veřejné zdravotnictví zakládalo na solidaritě a dostupné péči pro chudé a zranitelné. „Postižení jsou srdcem Boha a ústředním bodem služby celého Božího lidu. Církev má tedy poslání tyto lidi doprovázet, pečovat o ně a zasazovat se za ně,“ pokračuje Papežská akademie v dokumentu a uvádí praktická doporučení zejména pro katolické instituce.
Závěrem připomíná některé evangelijní zásady a podotýká, že „bohužel v křesťanském myšlení bylo postižení často označováno za důsledek prvotního hříchu“. Evangelium ale učí, že „na konci svého života a lidských dějin budeme souzeni podle své lásky k bližnímu, zejména k chudým, nejzranitelnějším a těm, kteří jsou považováni za poslední členy lidské rodiny“.