21. 6. 2021
|„Otevřme svá srdce uprchlíkům, vžijme se do jejich trápení,“ vyzval papež v neděli 20. června při Světovém dni uprchlíků, který OSN vyhlásila v roce 2000. Podpořil také humanitární koridory a vyzval k respektu neutrálních útočišť (kostelů, mešit či škol) v Myanmaru, kde trpí tisíce vnitřně vysídlených lidí.
Vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, vedl v předvečer zmíněného dne v bazilice Panny Marie v Zátibeří modlitební vigilii na památku 43 390 migrantů, kteří za uplynulých 30 let přišli cestou do Evropy o život. Akci pořádala komunita Sant‘Egidio a zúčastnili se jí migranti, o které komunita pečuje, i příbuzní a přátelé zesnulých, kterých bylo jen loni 4 071. „Je to tragédie, která se může zvrátit v opravdové ztroskotání naší civilizace,“ uvedl v kázání kardinál Parolin s tím, že právě kolem Středozemního moře po staletí vznikaly nejvýznamnější civilizace. „Hrozí, že starobylý název, který Římané dali Středomoří (mare nostrum – naše moře), se změní v mare mortuum (moře mrtvých),“ varoval. Kritizoval i protichůdné pohledy na migranty: „I mezi věřícími se bohužel lidé často nechávají vést spíše politickým přesvědčením, a nikoli radikálním slovem evangelia, abychom milovali bližního, a zvláště toho nejslabšího,“ dodal kardinál.
Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho se loni „převrátil život 82,4 milionu lidí válkami, násilím a pronásledováním“. „Zatímco my jsme většinu roku strávili doma v bezpečí, oni museli utíkat ze svých domovů, jen aby přežili,“ upozornil. V církvi se připomíná také Světový den migrantů a uprchlíků, letos to bude 26. září už 107 let od jeho vyhlášení.