22.–28. června 2021
Aktuální
vydání
01
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Krátké zprávy

21. 6. 2021

|
Tisk
|

ZA DŮSTOJNÉ PRACOVNÍ PODMÍNKY ZAMĚSTNANCŮ na okraji trhu práce, jejichž situaci zhoršila pandemie, se zasadil papež ve videoposelství na 109. Mezinárodní konferenci práce v Ženevě minulý týden. Svatý stolec je v této agentuře OSN stálým pozorovatelem od roku 1967. František se v promluvě zastal práv chudých dělníků s nižší kvalifikací, těch najatých na jednotlivé dny nebo migrantů a uprchlíků vykonávajících nebezpečnou, špinavou a ponižující práci. „Soukromé vlastnictví je druhotné právo, které závisí na prvotním – všeobecném určení statků,“ připomněl katolickou sociální nauku a připojil varování před „virem egoistické lhostejnosti“.

NA BEZPEČNOSTNÍ KONFERENCI GLOBSEC V BRATISLAVĚ vystoupil papež online minulý týden. Účastníky 16. ročníku mezinárodní akce – asi 800 politiků a diplomatů – vyzval k solidaritě, nesobeckosti a k tomu, aby se peníze namísto zbraní vynaložily na jídlo. „Covidová krize je výzvou i pro ekologickou proměnu,“ dodal.

„CHUDÉ MÁTE MEZI SEBOU VŽDYCKY“ (Mk 14,7) je mottem Světového dne chudých (14. listopadu). „Ježíš nejenom stojí na straně chudých, nýbrž sdílí s nimi jejich osud, což je zásadní ponaučení pro učedníky každé doby,“ napsal papež v poselství k tomuto dni. „Chudé lidi leckdy považujeme za oddělenou kategorii, které přísluší patřičné charitativní služby. Ježíšovo ztotožnění s chudými ale naléhá rovněž na naši účast. Pokud se neoprostíme od pomíjivého bohatství, světské moci a chvástání, nebudeme nikdy schopni vydat život z lásky, navzdory mnoha dobrým předsevzetím,“ zdůraznil.

PRVNÍ VÝSLEDKY VÝZKUMU PONTIFIKÁTU PIA XII. ve vatikánských archivech byly představeny minulý týden v Římě na třídenní mezinárodní konferenci „Válka a genocida, obnova a změna: globální pontifikát Pia XII. v letech 1939–1958“.

DUCHOVNÍHO PRO ZAMĚSTNANCE VATIKÁNSKÝCH MÉDIÍ P. Luigiho Marii Epicoca (40) jmenoval papež minulý týden. Tento italský kněz, autor rozhovorů s Františkem a též děkan Vyššího institutu náboženských věd (Fides et Ratio) v L‘Aquile bude též přispívat sloupky do vatikánského deníku L‘Osservatore Romano.

„TŘI ČTVRTINY TĚCH, KTEŘÍ MAJÍ MÁLO JÍDLA, vyrábějí potraviny pro zbytek světa,“ konstatoval papež v poselství k účastníkům 42. zasedání konference Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) při OSN minulý týden. Tato ministerská konference členských států FAO se schází každé dva roky. „Měli bychom zvrátit dosavadní směřování a investovat do globálního potravinového systému, který by byl schopen odolávat budoucím krizím,“ zdůraznil Svatý otec s tím, že je potřeba rozvíjet udržitelné zemědělství a potravinovou soběstačnost.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou