15.–21. června 2021
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat
Téma
Téma

Obsah

Kněžská povolání i pozvání k dobrému dílu

14. 6. 2021

|
Tisk
|

Návštěva Medžugorje znamenala a znamená pro řadu lidí proměnu života. Mnoho jich tam také uvěřilo v Krista.

Při návštěvě v Medžugorji zaslechla řada mladých mužů povolání ke kněžství. Jedním z nich je už v úvodním textu zmíněný P. Alexis Wiehe, francouzský kněz původem z ostrova Mauricius. V Medžugorji strávil čtyři měsíce, což zásadně ovlivnilo jeho život, jak popisuje ve své knize z roku 2007 „A tak jsem se stal knězem“ (vyšla ve francouzštině). Vracel se tam i jako seminarista a později coby kněz tam doprovázel se souhlasem svého biskupa stovky poutníků. „Ve své farnosti jsem pozoroval, jak návštěva Medžugorje obnovuje život farníků. Většina z těch, kteří se odtamtud vrátili, se proměnila v horlivé a odvážné spolupracovníky,“ popisuje.

Zásadní byla návštěva Medžugorje i pro Magnuse MacFarlane-Barrowa, Skota, který později založil projekt Mary’s Meals. Vydal se tam hned v roce 1983, tedy necelé dva roky po začátku tamních událostí, a byl osobně přítomen jednomu ze soukromých zjevení. „Během několika dní v Medžugorji jsem zakusil tak hlubokou radost jako nikdy předtím. Cítil jsem se povzbuzený. Panna Maria nám přišla oznámit, že Bůh existuje. Věřil jsem tomu celou svou bytostí a umínil jsem si, že na její pozvání odpovím svým životem, jak nejlépe to jen dokážu,“ popisuje v knize „Bouda, která krmí milion dětí“.

Medžugorje se podepsala také na vzniku katolické zvukové knihovny, která přináší informace i kulturu stovkám lidí se zrakovým postižením. Vznikla na sklonku totality díky nadšení tajného společenství mládeže. „Vyrazili jsme za totality se dvěma spolužáky do Medžugorje na výlet – ještě se vším, co tehdy cestování do ciziny obnášelo, jako byla žádost o výjezdní doložku nebo zjištění, že třeba v Maďarsku se nedomluvíte žádným vám známým jazykem. Vzpomínám si, jak jsme po dlouhé cestě vlakem dorazili do Mostaru a pak konečně do Medžugorje a spali tam pod širákem… Pro budoucí knihovnu bylo zásadní, že jsme se tam seznámili se skupinkou mladých Italů z katolického skauta. A od těch jsme dostali na tehdejší dobu velkou finanční podporu (bylo to tuším 400 dolarů, což byly v 80. letech velké peníze), za které jsme pak v Československu koupili dva přehrávače a nějaké kazety – a mohli jsme začít na koleně množit knihy, které někdo namluvil,“ popisuje Jiří Červený, jeden ze zakladatelů této knihovny, která nyní funguje pod Nadačním fondem Lumen Christi.

Pomoz malomocným!

I organizace Likvidace lepry, skrze kterou čeští dárci pomáhají malomocným a nemocným tuberkulózou na několika kontinentech, vznikla s odkazem na Medžugorje. V kostele sv. Ignáce v Praze se totiž jednou týdně scházela medžugorská modlitební skupinka. „Klečeli jsme společně před svatostánkem a adorovali. Vtom jsem zaslechl hlas, který říkal: ‚Pomoz malomocným a rychle.‘ Oznámil jsem to ostatním a to byl počátek Likvidace lepry,“ vypráví v archivním dokumentu Jiří Holý, již zesnulý iniciátor této skupinky a pak i zakladatel Likvidace lepry, a připojuje: „Nebyl jsem to já, kdo ji založil, ale Bůh. Stále jsem pociťoval Boží ruku, která mě při této práci vedla.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou