14. 6. 2021
|Klinická psycholožka DARINA FIALOVÁ, maminka a průvodkyně krizovými situacemi, která spolupracuje také s organizací Dítě v srdci.
Prázdnotu. Ztráta miminka zasahuje všechny vrstvy duše i života a vytváří pocit, že něco nezbytně důležitého k životu chybí. Přicházíme o zážitek pokračování svého života a vidět vyrůstat nový život plný naděje a lásky. V naší kultuře je téma smrti dítěte tabu, a tak vedle prázdnoty často rodiče zažívají hluboký pocit osamocenosti. Proto když mají možnost takovou zkušenost sdílet a nebýt na ni sami, odlehčí to jejich trápení a opora odborníků a ostatních rodičů pomůže takovou zkušenost unést.
Nebát se požádat o pomoc a podporu lékařů a jiných odborníků. Návrat do běžného fungování může trvat různě dlouhou dobu, podle toho, kolik opory a jaké zdroje rodina má. Opakovaná ztráta je vrstvené trauma, ale na druhou stranu již rodiče vědí, jak se sebou zacházet, co pomáhá, a co ne.
Vzpomínky na dítě jsou důležitým rituálem, dávají místo dítěti v rodinném systému a vyjadřují respekt k jeho životu, ať je jakkoli dlouhý. Pomáhají vyrovnat se s bolestí v srdci.
Pohřeb je rituál pro pozůstalé a pomáhá zvědomit a přijmout ztrátu, sdílet svoji bolest s ostatními a vyjádřit úctu k životu dítěte. Podporuje schopnost přijmout podporu ostatních.
Vybudování pietního místa zemřelým dětem je jednou z aktivit organizace Jihočeské Dítě v srdci.
Pietní místo může být prostorem pro setkání rodičů, kteří prošli procesem ztráty, symbolem, že nejsme sami v bolavé situaci. Ostatní veřejnosti ukazuje, že i taková témata mohou lidé nést ve svém srdci.