8.–14. června 2021

Boží poklona jako pocta Panně Marii

7. 6. 2021

image:Image Slavnostního požehnání se ujal P. Josef Matras a P. Pavel Lazárek, farář z Bílovic nad Svitavou.
Slavnostního požehnání se ujal P. Josef Matras a P. Pavel Lazárek, farář z Bílovic nad Svitavou. Snímek Radek Hanskut / Člověk a Víra

V Trpíně pod Panským vrchem postavila farnost Bystré u Poličky malou sakrální stavbu, které se říká Boží poklona. Mozaikové umělecké dílo, které je zasvěceno Panně Marii, Matce Božího milosrdenství vzniklo v „rupnikovském stylu“ podle návrhu architekta Jiřího Šťasty, který je absolventem kurzu u P. Marka Rupnika a také pod vedením tohoto umělce pracoval na jeho dílech. „Impulsem pro vznik Boží poklony byl Rok milosrdenství 2016. Na uskutečnění našeho plánu jsme začali pracovat v září toho roku. Boží poklona je situovaná v místě, odkud je dechberoucí pohled na Moravu. Jednou za měsíc se na toto místo budeme chodit modlit Korunku Božího milosrdenství a modlitbu růžence. Jednou za rok, na konci května zde bude poutní bohoslužba,“ sdělil duchovní správce Bystrého P. Josef Matras. Slavnostního svěcení Boží poklony se zúčastnilo mnoho věřících, kteří v procesí vyšli od kostela sv. Václava v Trpíně. Událost podtrhlo i to, že na posvátné místo přinesli věřící ze sousední obce Rovečné ostatky sv. Faustiny, kterou mají ve velké úctě.