Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova

Biskupské svěcení v Litoměřicích

5. 3. 2024

Tisk

Nejmladší biskup v republice se minulou sobotu ujal své diecéze. V litoměřické katedrále sv. Štěpána přijal biskupské svěcení dvaapadesátiletý Stanislav Přibyl.

image:Image Biskupské svěcení v Litoměřicích
Nový biskup Stanislav Přibyl na závěr slavnosti všem požehnal. Snímek Jiří Vopálenský / Člověk a Víra

Zaplněnou katedrálu i věřící na Dómském náměstí v Litoměřicích, kteří slavnost sledovali na velkoplošné obrazovce, pozdravil předchůdce nového biskupa Jan Baxant. Hlavním světitelem v pořadí 21. litoměřického biskupa byl pražský metropolita Jan Graubner, spolusvětitelé pak biskup ze sousední eichstättské diecéze Gregor Maria Hanke OSB a biskup Jan Baxant.

Kázání se ujal vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn (79) – nejprve česky, pak přešel do němčiny se slovy: „Omlouvám se, že to nebude česky, i když jsem tu doma.“ Jeho rodina byla ze zdejšího zámku Skalka u Vlastislavi po válce vysídlena (více na str. 2). „Budeš biskupem diecéze, která má pohnuté dějiny, v nichž se zrcadlí dramata českých a evropských dějin,“ připomněl kardinál Schönborn novému biskupovi a obrátil se i k věřícím: „Děkujeme dost za to, že dnes smíme svěcení biskupa Stanislava slavit ve svobodě?“ Jeho promluvu přinášíme na str. 6.

Po obřadu svěcení a liturgii následovala řada pozdravů. Starosta Litoměřic Radek Löwy přivítal nového biskupa v narážce na jeho dosavadní působení v diecézi: „Vítejte doma a vše dobré.“ Připomněl též, že nový biskup se ujímá vedení diecéze, v jejíž katedrále sídlí kapitula založená v roce 1057 knížetem Spytihněvem II. Její vznik a existenci potvrzuje vůbec nejstarší listina na našem území, v níž je vepsaná i první doložitelná česká věta.

Kluk od varhan biskupem

Slovo na závěr patřilo samotnému biskupu Stanislavu Přibylovi. Děkoval hned po Pánu Bohu svojí mamince: „Je tu s námi a pro mou víru toho dost udělala a taky kvůli tomu musela dost vydržet. Chci poděkovat i svému tatínkovi, který zemřel již před dvaceti lety. Jeho láska k hudbě na mě přeskočila, a ačkoli to jistě nezamýšlel, přivedla mě od varhan až sem.“ Katedrálou zněl dlouhý potlesk.

„Nikdy bych nevěřila, že ve svém duchovním povolání dojde až k biskupskému svěcení, že ho někdy uvidím na katedře s mitrou,“ uvedla Ludmila Přibylová později pro KT a přiblížila, co v katedrále prožila: „Promítala jsem si celou jeho životní cestu. Říkala jsem si s údivem, že u Boha není nic nemožného. Z kluka varhaníka je biskup. Mám pořád velkou radost, už týdny od jeho jmenování. Věřím, že novou roli zvládne, a já se budu modlit a obětovat za něj všechny neduhy stáří, aby uměl využít všechny své talenty,“ zdůraznila.

Nový generální vikář

Vedle řady díků, které Stanislav Přibyl v katedrále pronesl (mj. spolubratřím redemptoristům, předchůdci Janu Baxantovi a jeho generálnímu vikáři Martinu Davídkovi), představil nový biskup i své „alter ego“, tedy generálního vikáře P. Radka Jurnečku (rozhovor s ním v diecézním zpravodajství na str. 4).

Zpěv a hudební doprovod slavnosti zajistili Vepřekův smíšený sbor, Svatohorský chrámový sbor, Collegium hortense a Žesťové kvarteto Hudby Hradní stráže a Policie ČR s dirigentem Janem Zástěrou, Capella Ornamentata a spojené sbory litoměřické diecéze. U varhan se střídali Ivana Kylarová, Pavel Šmolík, Jaroslav Tůma a Martin Bernreuther

Při setkání s novináři Stanislav Přibyl ocenil, kolik lidí na slavnost dorazilo. „Obvykle se taková sešlost shromáždí až při pohřbu – a to si to ti lidé většinou moc neužijí. Já prožívám radost z lidí už zaživa,“ zažertoval. Prozradil, že silným momentem při obřadu je mít nad hlavou otevřený evangeliář, podobně tak pomazání olejem či předání mitry, prstenu a berly, vnějších znamení biskupské služby. „Neprožíval jsem ani strach, ani trému. Užil jsem si to, snad v životě se mi nic tak pokojného nestalo,“ přiblížil nový biskup.

Navázat na to dobré

V Schönbornově homilii pro něj nejsilněji zazníval apel k životu „dnes“, tedy tady a teď. Prací v přítomnosti a volným tempem chce také zahájit svou biskupskou službu. „Nepřišel jsem dělat ani frajera, ani revoluci. Spousta dobrého se tu daří a chci na to navázat. Práce bude hodně, jsem poslán ke všem lidem v litoměřické diecézi, nejen k těm, co chodí do kostela. Nejsem ale Emil Zátopek, abych začal sprintovat. Nemám natrénováno. Možná to bude ze začátku vypadat jako pomalý běh,“ pomohl si příměrem z maratonské disciplíny. „Do důchodového věku mi zbývá 23 let. Nechci být schválně pomalý, ale pracovat s rozvahou, abych ještě za deset, dvacet let měl dost dechu. Zkrátka je důležité nepřepálit začátek.“

Jaké budou první kroky nového biskupa, si ujasňoval v době uzávěrky KT v pondělí, kdy začal jako biskup také pracovat. „Hned ráno se sejdeme na biskupství s nejbližšími spolupracovníky a domluvíme se, co bude to první a nejdůležitější,“ naznačil.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou