14.–20. května 2024

Bazilika sv. Zdislavy v novém

7. 5. 2024

Řád bratří kazatelů završil dvouletou opravu baziliky sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

image:Image Biskup Stanislav Přibyl přivítal v bazilice i premiéra Fialu s manželkou.
Biskup Stanislav Přibyl přivítal v bazilice i premiéra Fialu s manželkou. Snímek Anička Guthrie / Člověk a Víra

Stavební dělníky, restaurátory a uklízečky střídá 1. května štáb České televize s přenosovou technikou a hosté slavnostního otevření.

Obnovou prošly i ty nejmenší detaily výzdoby, sochy v průčelí baziliky nehrozí zřícením a nově zní i varhany. Jejich tóny vítají nad hrobem sv. Zdislavy nového litoměřického biskupa Stanislava Přibyla, který prochází hned po příjezdu bazilikou a kropí ji svěcenou vodou.

Věřící z Čech, Moravy, Slezska i Německa a řadu zástupců veřejné správy, sponzorů i stavařů vítá rektor baziliky P. Pavel Majer OP společně s provinciálem dominikánů P. Lukášem Fošumem. Děkují všem za podporu při obnově. Jak říkají, prvním květnem tu naplno začíná poutní sezona. Poutníkům a návštěvníkům chrámu se otevírá i nově upravené podzemí baziliky, v němž se nachází i krypta s hrobem sv. Zdislavy. Nově tu vznikla audiovizuální expozice, která nese název Cesta a je inspirovaná životem světice z nedalekého hradu Lemberka.

Biskup Přibyl při promluvě zdůrazňuje, že velkolepý chrám je zároveň náhrobkem sv. Zdislavy, patronky litoměřické diecéze. „Její hrob jsem navštívil vzápětí po svém jmenování a jí svěřuji církev v tomto kraji,“ vyznává v úvodu. Přítomným pak připomíná zejména dvě role světice: zprostředkovatelky milosrdenství a ženy povolané k rodinnému životu, které musela ve svém životě skloubit. Přítomné politiky pak biskup povzbuzuje, aby se ohlédli za uplynulými dvaceti lety našeho členství v Evropské unii: „Díky tomu jsme mohli opravit takovou nádheru,“ vyzdvihuje podíl evropských fondů na financování oprav chrámu i celé řady dalších sakrálních památek.

V závěru bohoslužby zvou dominikáni k mikrofonu premiéra Petra Fialu. Ten hovoří o třech příčinách své radosti. „První je obnovená krása tohoto skvostu v kraji, kde se potkávají národy. Druhý důvod mé radosti je dominikánský řád, který zde působí a který mně otevřel už v 80. letech cestu k učení Tomáše Akvinského, v němž se spojuje rozum a víra. A třetím důvodem je ta, které je chrám zasvěcen, sv. Zdislava. Žena ze 13. století blahořečená a svatořečená ve 20. století. Proč se církev a věřící obrací po sedmi stech letech k této ženě středověku? Protože nám má jako matka, manželka a vykonavatelka sociální práce hodně co říci,“ upozorňuje premiér. A doplňuje, že podle jejího životopisce dominikána Ambrože Svatoše je inspirací k tomu, dívat se kolem sebe a nad rámec svých povinností „udělat něco navíc“.

Bohoslužbu uzavírá biskup Přibyl poděkováním bratřím dominikánům. Ti chtějí v rekonstrukci celého poutního a klášterního areálu pokračovat v dalších etapách. Celkové náklady na tu první se vyšplhaly na 62,5 milionů korun a téměř desetinu vybrali věřící.