8.–14. dubna 2025
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Vstoupit do Ježíšova příběhu

Z domova

8. 4. 2025

|
Tisk
|

Příběh Ježíšovy smrti a vzkříšení zazní o Květné neděli a na Velký pátek ve všech farnostech. Ve většině se budou pašije číst či zpívat.

image:Image Křížovou cestu sehrály děti o páté neděli postní také v Olešnici v brněnské diecézi.
Křížovou cestu sehrály děti o páté neděli postní také v Olešnici v brněnské diecézi. Snímek Stanislav Knotek / Člověk a Víra

Někde se ale pouští i do dramatického ztvárnění. Například farníci ve Žďáru nad Sázavou opět sehrají velkou pašijovou hru: „Co se stalo s Ježíšem?“, ovšem až v úterý Svatého týdne od 20.00, jak je tam zvykem. V přírodním areálu Libušín se zapojí okolo 200 herců. Tradice těchto her začala v roce 1998, přerušily ji jen špatné počasí či covid.

V sobotu před Květno u nedělí budou pašije k vidění v Praze na Zbraslavi od 14.30. Druhé představení je pak v plánu na 26. dubna od 15.00 ve Valdštejnské zahradě v centru města. V hlavní roli se představí člen činohry Národního divadla Radúz Mácha, dále účinkují členové pražských i mimopražských divadel, místní farníci a ochotníci.

Na Velký pátek se bude konat originální křížová cesta také v Kutné Hoře. „Proběhne v parku pod Vlašským dvorem, který má kamennou zeď připomínající jeruzalémský chrám,“ popisuje místní kaplan P. Michal Šramko. Zapojí se desítky účastníků. „Každý, kdo má jednotlivé zastavení, drží pochodeň, která se zapaluje při invokaci (vzývání). Lektor čte úryvek z Písma, po něm zazní meditace a k ní dramatická hudba. Touto křížovou cestou chceme zaujmout věřící, ale i ty, kdo do kostela běžně nezavítají,“ dodává kaplan.

Evangelium podle Piláta

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně se na Květnou neděli promění v neobvyklý divadelní prostor. Hostí premiéru inscenace Evangelium podle Piláta, kterou připravuje Divadlo Koráb ve spolupráci s brněnským biskupstvím. Jde o dramatizaci stejnojmenné knihy Érica-Emmanuela Schmitta v režii Zdeňka Černína. Na Květnou neděli zazní v kostele sv. Jakuba v Brně v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby také Janovy pašije od estonského skladatele Arva Pärta.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou