Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Prosinec 2024
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Celý svět potřebuje uzdravení

Obsah:

Úvod Téma

Celý svět potřebuje uzdravení

10. 12. 2024

Tisk

Ve všech diecézích začne Jubilejní rok 29. prosince průvodem s křížem do katedrály. Dalších dvanáct měsíců pak můžeme hledat stopy naděje v Jubilejních chrámech i doma mezi svými.

image:Image Celý svět potřebuje uzdravení
Svatý rok v diecézích začne průvodem s křížem do katedrály. Snímek Vojtěch Curylo / Člověk a Víra

Kříž nesený v úvodním procesí má být symbolem Svatého roku v diecézi. Věřící vyjdou z blízkého kostela na symbolickou pouť do katedrály. „Má to být kříž, který je pro diecézi významný – ať už pro svou umělecko-historickou hodnotu nebo z důvodu zbožnosti lidu,“ zmiňuje biskup Martin David, předseda liturgické komise ČBK. Například v diecézi siedlecké ve východním Polsku vybrali kříž z poutního místa Pratulin u polsko-běloruské hranice. „Je to kříž, který před smrtí drželo třináct blahořečených Pratulinských mučedníků. Byli to uniaté – věřící východního ritu v unii s Římem. Bránili svůj kostel před ruskými vojáky, kteří řeckokatolickou církev likvidovali. Byli zastřeleni před kostelem 24. ledna 1874,“ uvádí mluvčí siedlecké diecéze P. Paweł Bielecki.

V některých diecézích vznikají nové kříže, třeba v té královéhradecké. „Bude to bílý kříž – symbol zmrtvýchvstání,“ prozrazuje královéhradecký biskupský vikář pro pastoraci a budoucí pomocný biskup Prokop Brož. Liturgické instrukce k zahájení Svatého roku vyzývají, aby kříž byl v katedrále umístěn i po celý další rok.

Rok putování

Jubilejní rok s mottem „Poutníci naděje“ vyzývá k pohybu. „Pro věřící připravujeme malého průvodce po svatyních naší diecéze, protože papež František zve, abychom putovali,“ uvádí P. Piotr Góra, sekretář biskupa bielsko-żywiecké diecéze v Polsku. A na poutníky se připravují zejména ve farnostech, jejichž kostely diecézní biskup vybral jako Jubilejní. V každé z osmi diecézí v Česku bude takových míst několik. Biskupové vybrali nejen katedrály a nejznámější poutní místa, jako Svatý Hostýn, Velehrad, Králíky, Svatá Hora, Stará Boleslav, Křtiny nebo Jablonné v Podještědí. Zvou také na ta méně navštěvovaná: na Kalvárii u Jaroměřic na Svitavsku, Chlum Svaté Máří u Sokolova, Lomec v jižních Čechách, Křemešník na Vysočině, Kostelní Vydří nebo také do kostela sv. Matouše u centra života mládeže Vesmír nad obcí Deštné v Orlických Horách.

Tamního faráře P. Tomáše Hoffmanna tato volba nejprve překvapila: „Záhy jsem pochopil, že pan biskup vybral Vesmír, protože je velmi živým místem. Každý den tady slavíme mši svatou a neustále sem přijíždějí mladí lidé nebo školní třídy,“ sděluje P. Hoffmann, který je současně ředitelem centra mládeže. „Chceme přiblížit mladým lidem myšlenku odpustků v nestředověkém smyslu, tedy jako výzvu k novému obrácení a životnímu restartu,“ zamýšlí se. V kostele sv. Matouše budou celý rok vítat nejen studenty, ale i generace, které na Vesmír jezdily v uplynulých 32 letech od jeho založení. „Chystají se také dva mimořádné okamžiky – kněžská pouť a na konci května u nás bohoslovec přijme kandidaturu k jáhenství a kněžství,“ doplňuje P. Hoffmann.

Co to má se mnou společného?

V ostravsko-opavské diecézi bude šest Jubilejních kostelů hostit tzv. Děkanátní dny naděje i tematické dny. V únoru se v Ostravě připravuje Jubileum jáhnů, v květnu na Maria Hilf Jubileum rodin a v listopadu v Opavě Jubileum hudebníků.

„Bratři a sestry, možná si říkáte, co má Svatý rok společného s životem vaší farnosti,“ oslovil věřící v pastýřském listě biskup německé zhořelecké diecéze Wolfgang Ipolt a vysvětlil, že v protikladu k naději, o níž mluví papež, může být letargie ve farnostech této diecéze, kde se chystají na sloučení s okolními. „I v takové situaci ale můžete být znamením naděje. Například tím, že ve farnosti otevřete biblickou skupinu, kde se můžete s ostatními sdílet a hledat v Písmu směr, jakým se budete dál ubírat,“ zve biskup Ipolt s tím, že právě to může být konkrétním ovocem Svatého roku. Ve spišské diecézi na Slovensku farnosti každý týden chystají eucharistickou adoraci, v děkanátních městech rozšiřují hodiny pro svátost smíření a duchovní rozhovor. Biskupové František Trstenský a Ján Kuboš navíc už od září projíždějí diecézi s přednáškami o významu Jubilejního roku.

Podněty na každý den Svatého roku připravuje Pastorační středisko českobudějovického biskupství. Již od 5. prosince je k liturgickým textům chystá P. Tomas van Zavrel. Zájemci je najdou pod názvem Čas ztišení buď v aplikaci Farnost do kapsy, nebo na webu www.prolidi.online.

Konkrétní podněty chystají též moravské diecéze. „Celý svět potřebuje uzdravení a novou zkušenost s odpuštěním, novou naději a nové nalezení smyslu. Bude-li každý z nás ve svém osobním životě usilovat o větší svobodu od toho, co nás i celý svět kazí, bude i díky nám svět zdravější. Stojíme před příležitostí zrekapitulovat svůj životní příběh, narovnat, co je pokřivené, odpustit, co nás tlačí, a zakusit Boží svobodu, kterou všichni potřebujeme,“ uvažuje ostravsko-opavský biskupský vikář pro pastoraci, vzdělávání a evangelizaci P. Daniel Vícha. Proto s kolegy z brněnské diecéze a olomoucké arcidiecéze připravuje na každý měsíc roku 2025 balíček se zamyšlením biskupa na videu, podněty pro společenství i katechezi dětí. „Každý měsíc se podíváme na naději z jiného úhlu,“ slibuje P. Vícha s tím, že materiály budou přístupné na webu diecézí.

Více o iniciativách k Jubilejnímu roku v jednotlivých diecézích najdete v diecézním zpravodajství v tomto i příštích vydáních KT.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou