Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Perspektivy|Kultura|Za příběhy svatých a jejich ctitelů

Za příběhy svatých a jejich ctitelů

5. 11. 2024

Tisk

K jedinečnosti, kráse a také poezii pražského Karlova mostu poutá pozornost nová publikace, kterou vydává Galerie hlavního města Prahy – Mystický koridor.

image:Image Za příběhy svatých a jejich ctitelů
Černobílé fotografie odhalují zajímavé detaily soch. Snímek Jiří Chalupa

Přechod přes Karlův most lze využít různě. Můžeme tudy proběhnout s očima upřenýma na dlažbu. Anebo pomalu procházet mystickým koridorem, jediným takovým na celém světě, a meditovat nad poselstvím svatých, kteří mlčky a trpělivě čekají na náš zájem,“ zve v úvodu knihy její autorka, spisovatelka Alena Ježková. O zpracování nesamozřejmého průvodce ji požádala ředitelka Galerie hl. m. Prahy Magdalena Juříková, protože právě tato instituce se stará o cenný soubor tří desítek barokních soch a sousoší, které historický most – někdejší hlavní tepnu a duchovní průsečík metropole – lemují.

„Zadáním bylo udělat knihu tak, aby byla krásná, umělecky hodnotná a vešla se do batohu, aby čtenáři mohli zkoumat sochy přímo na mostě,“ vysvětluje autorka pro KT. V jednotlivých kapitolách čtenáře vede od Staroměstské mostecké věže na Malou Stranu, s dvou- až pětistránkovou zastávkou u každého sousoší. „Hledala jsem způsob, jak psát o sochách a světcích tak, aby to čtenáře bavilo. Mně osobně obvyklé uměleckohistorické popisy díla nestačí: svatý XY drží v ruce to a to a u nohou má andílka, který nese něco. Ale proč to světec drží a proč to andílek nese, to se už kolikrát nedočtete. Takže jsem vytvářela jakýsi návod, jak jednotlivá sousoší vnímat, a to na pozadí životního příběhu konkrétního světce,“ popisuje Alena Ježková.

Například před sousoším sv. Františka Xaverského od Ferdinanda Maxmiliána Brokoff a se tak nejen dozvíme, že je v roce 1711 nechala vztyčit teologická a filozofická fakulta Karlo-Ferdinandovy univerzity a že je v roce 1890 strhla do Vltavy povodeň, ale nalistujeme i čtivé líčení o Františkově misii do Indie, Číny a Japonska a začteme se do jeho autentických zápisků. Poučíme se také o tom, jak se na vzácných památkách podepsal běh staletí: „Sochám například chybí doplňky, které měly v barokní době pro názornost. V knize pak zjistíte, že svatý Dominik k Panně Marii nevztahuje ruku v obdivném gestu, ale že od ní právě obdržel růženec, který ale už dnes v ruce nemá, protože kvůli častým krádežím přestal být na sochu doplňován,“ poznamenává Alena Ježková.

Dny a noci za objektivem

Uvědomit si krásu starobylých plastik a číst příběhy, které znázorňují, napomohou vedle textu poutavé černobílé fotografie Jiřího Chalupy. „Pomáhají vidět, že mnohdy složitá barokní sousoší nejsou jen hromadou kamene, ale mikrosvětem plným vztahů mezi jednotlivými figurami, zvířaty či atributy,“ upozorňuje autorka. „Na těchto sousoších nic není náhodné, každá maličkost má svůj symbolický význam, ať už je to vytesaný hlemýžď nebo ohlodaná kost mezi lvy. Mnoho sousoší zobrazuje nějakou legendární situaci, kterou my ale neumíme vidět, protože už ji neznáme,“ dodává.

Jen pořízení fotografií trvalo celé tři roky. Jiří Chalupa totiž musel hledat vhodnou denní i noční dobu, aby konkrétní socha získala správné světlo a vynikly žádoucí detaily. Díky tomu, že je publikace celá na křídovém papíře, neztratily snímky nic ani po vytištění.

Kniha vyšla v české i v anglické verzi. Může tak potěšit i leckterou zahraniční návštěvu, která do České republiky zavítá třeba právě i za touto jedinečnou uměleckou a duchovní památkou, kterou Karlův most už takřka sedm století je.

Alena Ježková: Mystický koridor (GHMP 2024)

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou