24. 9. 2024
|K DODRŽOVÁNÍ MEZINÁRODNÍCH ÚMLUV o lidských právech vyzval Rusko vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin prostřednictvím videokonference s ruskou komisařkou pro lidská práva Taťjanou Moskalkovovou. Poděkoval za propuštění dvou zadržovaných ukrajinských redemptoristů P. Ivana Levyckého a P. Bohdana Helety. Duchovní z Berďansku byli vězněni 18 měsíců a P. Levyckij byl i opakovaně mučen. Kardinál Parolin proto připomněl ruské straně nutnost respektovat mezinárodní právo. S Moskalkovovou dále jednal o možnostech pomoci ukrajinským zajatcům v Rusku a jejich případné výměně.
HLAVA KATOLICKÉ CÍRKVE V RUSKU, moskevský arcibiskup Paolo Pezzi reagoval na zákon, který přijal v srpnu ukrajinský parlament a který by mohl vést k zákazu činnosti Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu na Ukrajině. Zatímco Rusko zákon ostře odsoudilo a některé západní země vyslovily obavu o svobodu vyznání na Ukrajině, arcibiskup Pezzi konstatuje: „Právo na náboženskou svobodu není samo o sobě neomezené, ale může podléhat spravedlivým limitům v souladu s požadavky obecného dobra.“ Stát podle katolického učení – připomíná Paolo Pezzi – nemá právo svobodu vyznání zneužívat či nekale podporovat jen některé církve. Pravoslavné autority ve světě opakovaně odsoudily zneužívání ortodoxie v Rusku k ospravedlnění agrese vůči Ukrajině, ekumenický patriarcha Bartoloměj prohlásil, že Moskevský patriarchát je spoluzodpovědný za ruské válečné zločiny.
LIBANONSKÝ KARDINÁL BÉCHARA BUTRUS RAI, patriarcha maronitské katolické církve, důrazně vyzval k nastolení komplexního a spravedlivého míru na Blízkém východě a vyslovil hluboký zármutek nad oběťmi, které si i mezi civilisty včetně dětí vyžádaly výbuchy pagerů patřících členům teroristického Hizballáhu. Při dvou vlnách výbuchů napříč Libanonem a další zhruba tři tisíce byly vážně zraněny. Předpokládá se, že šlo o cílenou akci Izraele, izraelská strana se nicméně zatím nevyjádřila. Kardinál odsoudil „používání komunikačních zařízení jako nástroje k nevybíravému zabíjení a všechny formy agrese zejména proti civilistům“. Pozorovatelé se obávají eskalace konfliktu, který se v souvislosti s odvetou Izraele v Gaze za teroristický útok z loňského 7. října přelévá i do sousedních zemí, jako je právě Libanon.
ČESTNÝ DOKTORÁT OBDRŽEL ANSELM GRÜN, benediktinský kněz a autor duchovní literatury populární i v Česku. Udělila mu ho brazilská Papežská katolická univerzita v Rio Grande do Sul (PUCRS), kde se po předávacím ceremoniálu mnozí z tisícovky hostů zdrželi, aby si od P. Grüna vyžádali osobní požehnání. „Grün přináší dílo, které překonává jazykové a kulturní bariéry, jak jasně ukazují miliony prodaných výtisků v desítkách jazyků,“ zdůvodnil rektor PUCRS Evilazio Francisco Borges Teixeira. „Jeho knihy svědčí o síle vnitřní reflexe a hledání hlubšího smyslu lidské existence,“ dodal. V češtině jsou k dostání desítky Grünových knih, jeho 365 křesťanských meditací s názvem „Důvěřuj novému dni“ čerstvě vydalo nakladatelství Alpha book.
ČEŠTÍ A SLOVENŠTÍ JEZUITÉ strávili minulý týden na meziprovinčním setkání v Prešově. Kromě modlitby a usebrání se šedesát bratří vydalo společně na výlet do Bardějova s jeho církevními památkami, vyměnili si zkušenosti z duchovního života a představili si navzájem své kandidáty blahořečení P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959), mučedníka komunismu, a Tomáše Munka SJ (1924–1945), zastřeleného na pochodu smrti.