Září 2024

Zpravodajství|Z domova|Setkání animátorů v Kroměříži

Setkání animátorů v Kroměříži

20. 8. 2024

Pořadatele Celostátního setkání animátorů nejspíš ani nenapadlo, jak bude motto „K vodám“ aktuální během akce uspořádané minulý týden v horkem rozpálených ulicích Kroměříže.

image:Image Setkání animátorů v Kroměříži
Jako dějiště společného programu s přednáškami, besedami a koncerty posloužila díky letnímu počasí i zahrada Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Snímek Petr Hrabovský / Člověk a Víra

Rekordní teploty ale jistě nebyly tím hlavním důvodem, proč účastníci vedle přednášek a dalšího programu v budově Arcibiskupského gymnázia vyhledávali také chládek sousedního gotického kostela sv. Mořice. Mše svaté tu s nimi každý den postupně slavila většina biskupů ČR a setkávali se zde i při dalších modlitbách.

„Pro mě osobně bylo kdysi před asi třiceti lety vůbec první setkání animátorů u nás impulsem k tomu, že jsem si podal přihlášku do kněžského semináře. Takže věřím, že něco podobného tady při hledání svého osobního povolání a místa v církvi mohou mladí lidé prožít i dnes, byť to nemusí být hned seminář – význam má každé uplatnění v životě církve,“ řekl pro KT biskup Martin David, hlavní celebrant závěrečné mše svaté. (O tom, co si někteří účastníci ze setkání odvážejí, se můžete dočíst v anketě na str. 2.)

Pomoc v tomto hledání i při vzdělávání se pro další službu mladým lidem mohly čerpat tři stovky účastníků z celé ČR při přednáškách na témata sebepoznání, vzdělávání, služba, modlitba a slavení. Program od pondělního večera do sobotního poledne ale nabídl mnohem víc: workshopy, bohoslužby, sportovní aktivity, posezení v kavárně nebo diskuse. Vyměňovat si názory při nich mohli nejen mezi sebou, ale páteční večer byl věnován také hovorům s biskupy Martinem Davidem a Zdenkem Wasserbauerem.

Otázky na koncil i synodu

Čtyřicítka diskutérů přitom od svých pastýřů požadovala odpovědi třeba na otázky související s předkoncilní bohoslužbou a východními liturgickými rity, ale zajímali se také, jak komunikovat se svými spolubratry v nekatolických církvích nebo jaké konkrétní dopady bude mít probíhající synoda o synodalitě.

„Papeži jde především o změnu mentality: abychom si uvědomili, že na této cestě jdeme všichni jako jedno společenství. Když každý přijme svou odpovědnost za církev, bude se to pak promítat i do jednotlivostí,“ reagoval biskup Wasserbauer, který je také delegátem zastupujícím naši zemi při zasedání synody ve Vatikánu. Právě zápal mladých účastníků je přitom podle něj znamením naděje. „Potkávám tu spoustu krásných mladých lidí, na kterých je vidět, že je pro ně víra opravdu důležitá. A to je pro církev veliká naděje, protože takoví lidé mohou svou víru předávat vrstevníkům i dalším generacím,“ uvedl pro KT.

Další příležitost k obnově tohoto zápalu svědčit o Bohu a sloužit v církvi budou mít mladí lidé za dva roky, v srpnu 2026, kdy je v plánu další Celostátní setkání mládeže. „Jsem rád, že termín a místo můžu prozradit právě já, protože toto setkání se uskuteční v Ostravě,“ oznámil ostravskoopavský biskup Martin David při závěrečné mši svaté pro animátory a dodal: „Všechny vás na ně zvu.“

Předchozí článek Následující článek