Září 2024

Obsah:

Zpravodajství|Ze světa|Odpověď na Mariino volání

Odpověď na Mariino volání

Z 80 zemí světa včetně těch nejexotičtějších do Medžugorje přijely tisíce mladých lidí, aby společně prožily festival mládeže Mladifest. Nechyběli ani Češi.

image:Image Odpověď na Mariino volání
Mír ve svých domovinách svěřili Panně Marii na medžugorském Mladifestu mladí lidé z 80 zemí světa. Snímek Vojtěch Hlávka / Člověk a Víra

„Přestože je řada zemí kvůli nepokojům a válkám v nezáviděníhodné situaci, mladí lidé stále přijíždějí i odtamtud. Právě proto věnujeme mnoho času a modliteb za mír, mír v každém srdci a za konec všech válek. Jsme rádi, že sem všichni přišli s touhou být blíže Kristu, naslouchat a vybrat si ten lepší díl jako Marie z Betánie,“ přivítal poutníky medžugorský farář P. Zvonimir Pavičić. Jubilejní 35. Mladifest letos probíhá od 1. do 6. srpna a právě pod heslem „Marie si skutečně vybrala lepší díl…“ z Lukášova evangelia o návštěvě v Betánii tu účastníci chválí Ježíšovu Matku a obracejí se k ní jako ke Královně míru.

„Marie si uvědomila, že Pán vstoupil do jejího domu, ale chtěl také vstoupit do jejího srdce,“ vzkázal účastníkům papež František v poselství, které při zahájení přečetl apoštolský vizitátor pro Medžugorje, arcibiskup Aldo Cavalli, a navázal: „Stejně tak i vy jste povoláni stát se věrnými Kristovými učedníky. Zůstaňte v Mistrově přítomnosti a meditujte o Božím slově, dovolte, aby osvítilo vaši mysl a srdce, abyste objevili plán, který má Otec pro každého z vás, a spolupracujte na něm.“

Jak dosvědčují i každodenní přímé přenosy ze mší sv., modliteb růžence či katechezí a svědectví na TV Noe, která má letos na místě svůj štáb, účastníci mají k naslouchání Božímu volání mnoho příležitostí. Doprovází je 700 kněží a svá svědectví jim přednesl mj. Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel charitního díla Mary’s Meals, které se zrodilo právě zde. Jiní, jako Etiopanka sestra Medhin Tesfay z Tigraje, ostatním přiblížili, v jak zoufalých podmínkách žijí věřící v jejich domovině.

Načerpat ze společné modlitby

Festival vrcholí 6. srpna časně ráno mší sv. na hoře Križevac nad poutním areálem. Vzhledem k opakovaným požárům, které oblast zachvátily těsně před začátkem Mladifestu, byli poutníci vyzýváni k maximální opatrnosti.

„Medžugorje je úžasné místo, všude je mnoho lidí, ale přesto člověk cítí vnitřní klid. Když začneme všichni zpívat, je to něco nádherného: tolik lidí, kteří chtějí chválit Pána a Pannu Marii,“ svěřil KT jeden z českých poutníků Čestmír Kolařík, který se festivalu účastní už potřetí. „Je to pro mě období, kdy mohu hodně načerpat. Je skvělé modlit se růženec na Podbrdu, kde se zjevila Panna Maria, a moci si s ní povykládat,“ doplňuje. A další poutník Zdeněk Picpauer uzavírá: „Modlitba v tak hojném počtu lidí z různých národů napříč celým světem je velice krásná odpověď na Mariino volání.“

Předchozí článek Následující článek