6.–12. srpna 2024

Cyklisté putují do Itálie

Z domova

6. 8. 2024

Sto třicet kol, mezi nimi i dvě speciální lehokola, koloběžka i pár elektrokol. Pestrý peloton vyrazil v sobotu 3. srpna z Uherského Brodu. Do cíle, italské Aquileie, by měli dorazit tuto neděli. V tamní bazilice pak svou pouť zakončí a stráví ještě několik dní u moře.

image:Image Na pouť vyjeli cyklisté od klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě.
Na pouť vyjeli cyklisté od klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě. Snímek František Sovadina

Letošní takřka 900 kilometrů dlouhá trasa je první částí dvouletého putování do Říma. Cyklisté každý den ujedou mezi 70 až 100 kilometrů, po dojezdu jim v první polovině příštího týdne bude odměnou prohlídka Aquileie a koupání v moři. „Účastníci zdolávají jednotlivé etapy ve skupinkách, a to od čtyř až po osm osob. Nocují stejně jako na všech předchozích cyklopoutích opravdu poutnicky (na karimatce a ve spacáku) v tělocvičnách, sportovních halách, ve třídách, klášteře či kulturních domech,“ popisuje Petr Gabriel z organizačního týmu. K dispozici je doprovodný autobus a zdravotní či servisní služba pro opravy kol. Organizátoři zajišťují i stravu.

Účastníci se letos přihlásili od Karlových Varů, přes Domažlice, Děčín, Beroun, Prahu, Vysočinu, Ostravu, Brno až po slovenský Prešov. Nejmladšímu je deset let, nejstaršímu 77. Nejstarší kolo je pak Favorit z roku 1985. Převahu poutníků tvoří muži, kterých jede 90, mezi nimi i šest kněží, a žen jede 40. Na kola nasedly i celé rodiny.

„Trasu dojezdu jednotlivých míst jsme vybírali i s ohledem na to, že naše cyklopouť získala záštitu Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje. Stejně tak jsme spolupracovali po cestě s řadou úřadů a záštitu nám udělil také starosta italského města Gemona del Friuli pan Roberto Revelant,“ přibližuje Gabriel.

„Už 20 let tvoříme všichni dohromady společenství, které dává sportu smysl propojením sportu, kultury a duchovna v duchu tradic naší orelské organizace. Na každé cyklopouti se vytvoří skvělý parta, která se setkává i v průběhu roku. Během předchozích 19 ročníků vzniklo mezi cyklopoutníky už celkem 13 manželství,“ doplňuje Petr Gabriel.