Září 2024
Červen 2024
Květen 2024

Obsah:

Doma|Jejich rozdělení se týká i nás

Obsah:

Úvod Doma

Jejich rozdělení se týká i nás

30. 7. 2024

Vidět, jak přátelé trpí, a nebýt si jist, jak jim pomoci: říct něco, nebo být radši zticha? Snažit se udržet přátelství s oběma ex-manželi, nebo se „přidat“ jen na jednu stranu? Dilemata spojená s rozvodem přátel nejsou vůbec jednoduchá.

image:Image Jejich rozdělení se týká i nás
Jako přátelé těch, kterým manželství krachlo, cítíme mnohdy úzkost. Snímek Pixabay

„Manželství je celoživotní projekt. V tom je jeho úžasná cena, pokud ho oba chápou a naplňují,“ zdůrazňuje pastorální teolog Mons. Aleš Opatrný, který dlouhá léta doprovází snoubence při přípravě na manželství a manžele při zvládání těžkostí, ve své „abecedě manželství“ – útlé knížečce V dobrém i ve zlém (KNA 2020). Zatímco některé páry spolu zvládnou vyřešit i řadu vážných krizí a nést úplně všechno až do smrti, svazky jiných dvojic se – často po mnohaletém zápasu o budoucnost vztahu, intenzivních párových terapiích i usilovných modlitbách – bohužel rozpadají. „Jakkoliv je rozvod nežádoucí, není možné nevšímat si těch, kdo do této situace mnohdy nechtěně upadli,“ uvádí Mons. Opatrný v další své knize O nesnázích v manželství: Jak je včas rozpoznat a hledat cestu dál (KNA 2019). A pokračuje: „Zkušenost ukazuje, že rozpad manželství je zraněním, které se netýká jen manželů a dětí, ale širšího okruhu osob.“

Právě v roli přátel lidí, kterým manželství krachlo, cítíme mnohdy úzkost: třeba jsme si „něčeho“ všimli už před jejich svatbou a nyní nás straší známé „já jsem to věděl/a“ doprovázené výčitkou svědomí „ale ani slovem jsem se jim o svých pochybách nezmínil/a“. Nebo cítíme, že jsme jen mlčky léta přihlíželi náznakům blížící se katastrofy, kterou daná dvojice třeba ani netušila. Bolest je pak ještě o to větší, když několik párů tvoří společenství, ve kterém „najednou“ zeje tato otevřená rána.

O tom, jak náročné období rozvodu mohou přátelé ulehčit, ale i ztrpčit, svědčí anonymizované příběhy rozvedených níže. „Nelze žádat, abychom všichni řešili problémy v jejich životních situacích. Jde o to, abychom je podle příkladu papeže Františka neviděli jen jako osoby žijící v mimořádných situacích, které považujeme za nesprávné, ale jako ty, kdo žijí tento jediný a pro ně nikoli mimořádný život,“ uvádí Mons. Opatrný v knize O nesnázích v manželství. Prakticky se k tomu postavili např. v plzeňské diecézi, kde je už od loňské postní doby v návaznosti na osmou kapitolu papežovy apoštolské exhortace Amoris laetitia otevřený prostor pro rozlišování možnosti přijímání svátostí manžely žijícími v novém svazku. Na cestě je doprovází biskup Tomáš Holub spolu s tzv. misionáři milosrdenství.

Předchozí článek Následující článek