16.–22. července 2024

Atentát změní celou kampaň

Názory

16. 7. 2024

Nejprve Ameriku zachvátila debata o stáří prezidenta Joe Bidena. Pak se objevilo jméno Donalda Trumpa v odtajněných dokumentech z vyšetřování Jeffreyho Epsteina. Následující den je vše zapomenuto. Titulní strany a sociální sítě zdobí zaťatá pěst krvácejícího Trumpa.

image:Image
© Jan Hrubý

Ještě než padl onen výstřel, vyrovnal Joe Biden po nedávné tragické debatě skóre ve všech průzkumech. Lidé si začali vzpomínat, že Biden sice plete občas jména, ale není sám. Donald Trump si spletl Obamu s Bidenem sedmkrát, své ženě Melanii říká na mítincích Mercedes, plete si bývalou manželku (tu druhou v pořadí) Marlu s novinářkou Jean Carollovou, kterou znásilnil a které musel zaplatit odškodné za urážky u soudu, plete si republikánskou soupeřku Nicky Haleyovou s demokratkou Nancy Pelosiovou, na mítincích pravidelně mluví úplně z cesty – tvrdil třeba, že Američané kontrolovali během povstání proti Britům v 18. století letiště…

Profesorka Jennifer Mercieca z Texaské univerzity hodnotí, že Trump nyní lže tak moc a tak rychle, že tato strategie získala i pojmenování: gish-gallop (zahlcení protivníka jakýmikoliv argumenty – pozn. red.). Původní emocionální efekt po debatě, kde Biden působil zmateně, velel: Rychle se zbavme toho starce, potřebujeme někoho zdatného. Internet bzučel jedno téma: Pryč s Bidenem. A to přesto, že to nikdo z jeho voličů nepožaduje, jak ukázaly průzkumy po debatě. Šlo spíše o názory prominentních komentátorů a celebrit, šířené na sítích desítkami tisíc účtů, které řídí umělá inteligence.

Ani v časech méně osudových pro světovou bezpečnost, by nebyl dobrý nápad přepřahat uprostřed rozbouřené řeky. Ale všechny už zachvátila panika, onen zlý rádce, který nám v supermarketu vždycky poradí změnit frontu, abychom pak přišli na řadu ještě později.

Výstřel všechno smaže

V pensylvánském Butleru na mítinku, který měl jako všechny jiné přísná bezpečnostní opatření (tajnou službu, soukromou ochranku a střelce), se na jedinou nechráněnou střechu v blízkosti vyšplhal mladý osamělý fanatik, volič republikánů a také vlastník poloautomatické zbraně AR-15, kterou přes protesty bezpečnostních profesionálů nedávno povolil Nejvyšší soud k „běžnému užití“. Zajímavé je, že podobnou konfiguraci atentátu jsme viděli nedávno na Slovensku, kde na premiéra podobných politických názorů střílel jeho původní fanoušek s paramilitárním výcvikem u organizace Slovenští branci, kterou cvičil bývalý odchovanec ruské služby SpecNaz.

Slovenský premiér a jeho strana útok využili k okamžitému prosazení kroků na omezení justice a veřejnoprávních médií. Onen hrozný čin pomohl Ficovi vytvořit auru nedotknutelnosti a strana Smer ji beze zbytku využila.

Ještě včera se diskurs týkal toho, proč stáhla svou žalobu Kattie Johnsonová, která kdysi obvinila Trumpa, že ji u Jeff reyho Epsteina znásilnil, když jí bylo třináct. V nově zveřejněných soudních dokumentech se Trump vyskytuje celkem 93krát v adresáři a osobních záznamech pedofilního finančníka a pasáka. O 24 hodin později už Ameriku nezajímá ani Bidenovo zapomínání, ani to, že Trump byl porotou shledán vinným v případu falšování účetnictví a finančních podvodů.

Všichni si najednou pamatují jen to, že včera Trump krvácel na obličeji a zatínal pěst přesně v okamžiku, kdy u toho byl vrchní šéf fotoreportérů agentury AP a nositel Pullitzerovy ceny Evan Vucci. Vznikla ikonická fotografie krvácejícího martyra, o které marketingoví experti prohlašují, že Trumpovi vyhraje volby. Rozletěla se do světa a všechny ruské i čínské trolí farmy následují jako na povel jediný narativ: to demokraté mohou za toto násilí (totéž říká Ficův Smer). Demokraté prý vyvolali svou agresivní rétorikou krev. Konspirační kanály hlásají, že si vraždu objednal Biden. Tisíce účtů spojených s propagací kultu Qanon volá „oko za oko“ a moskevští propagandisté na Západě tvrdí, že jde o první výstřely války, která musí nutně začít.

Opatrní analytici vyzývají k rozvaze, k dočasnému opuštění sociálních sítí a uvážlivější konzumaci médií. Situace je napjatá, a když si poslechneme radikální propagandistické kanály, které pro Trumpa řídí generál Michael Flynn, uslyšíme i předpovědi mnohem temnější. Vyzývají k občanské válce a mluví o tzv. černých labutích (terorismus, pád ekonomiky).

Stejně jako vynález knihtisku zničil monopol klášterů na výklad evangelia (každý sedlák, který se naučil slabikovat, mohl být náhle expertem na něco, co církev studovala stovky let), tak i internet a umělá inteligence ničí naši kolektivní moudrost a vzdělání založené na racionální kultuře. Celá Amerika se nyní zmítá v nebezpečné debatě, kdo za atentátem stojí ve skutečnosti (existují jako vždy tisíce verzí), kterou navodily armády botů (falešných účtů – pozn. red.) a trollů na sociálních sítích a vnutily ji jako diskurs médiím. A americká média tu hru hrají: aby nepřišla o zisky. Ta rostoucí hrůza a nenávist je přesně shrnuta ve vyjádření jednoho ze šéfů amerických privátních televizí: Trump je neštěstí pro demokracii, ale požehnání pro náš byznys.