25. června–1. července 2024

Cesta k Bohu přes hory

Léto s KT

25. 6. 2024

Tři rakouské kněze spojila láska k horám. Dali dohromady své diáře a každou prázdninovou neděli zvou v projektu Bergpfarrer turisty do Alp na horské mše a duchovní rozhovory.

image:Image Při mši svaté na vrcholu hor není třeba dlouho kázat. Promlouvají samotné výhledy. Zde slaví P. Rinderer mši na Eisentälerspitze ve výšce 2 710 metrů.
Při mši svaté na vrcholu hor není třeba dlouho kázat. Promlouvají samotné výhledy. Zde slaví P. Rinderer mši na Eisentälerspitze ve výšce 2 710 metrů. Snímek Bergpfarrer

Salesián P. Peter Rinderer pochází z nejzápadnější rakouské spolkové země – Vorarlberska a do hor to měl blízko odjakživa. „Hory mě fascinovaly odmalička. V našem rodinném domě ve vesnici Thüringerberg u Bludenzu byl krásný výhled na panorama Alp,“ vzpomíná řeholník na scenérii, u které vyrůstal ve výšce 900 metrů nad mořem. Na dvoutisícový vrchol Tallisspitze to měl z domova vzdušnou čarou ani ne tři kilometry.

„Rád vzpomínám na túru, když jsem jako osmiletý vyrazil se strýcem pozorovat východ slunce,“ ohlíží se pro KT kněz, který za důležité momenty svého dětství pokládá horské mše na vrcholu Hüttenkopf v 1 976 metrech, kde se jednou ročně jeho rodná farnost scházela. „Postupně ale tradice vymizela. Když jsem v roce 2019 slavil primici, slíbil jsem místním, že pokud se najde skupinka zájemců, jednou ročně s nimi na vrchol vystoupám a budeme tam slavit eucharistii.“ Zájem byl, a právě díky túře s farníky na Hüttenkopf se zrodil nápad slézat alpské štíty s kalichem a hostiemi v batohu častěji.

V alpských zemích mají bohoslužby ve vyšších nadmořských výškách silnou tradici. Třeba ve štýrské diecézi Graz-Seckau jich letos v červenci pořádají šest v rámci pastoračního projektu „Sommerkirche“ – tedy „církve v létě,“ který na jednom místě nabízí různé letní prohlídky chrámů, koncerty i modlitby pod širým nebem. Salesiána P. Rinderera ale napadlo zvát lidi na hory ještě častěji.

„Svůj nápad jsem prozradil dalším dvěma diecézním kněžím – Anselmu Beckerovi a Gabrielu Steinerovi. Spolu jsme vymysleli název projektu Bergpfarrer (horský farář – pozn. red.) a motto Spojujeme lidi, kteří mají rádi Boha a hory,“ vzpomíná kněz Peter na rok 2021. Kněžské trio podle něj spojuje nejen horalství, ale i to, že vidí souvislosti mezi výstupy do kopců a životem víry.

Výhled předčí kázání

Po třech letech projekt Bergpfarrer dál roste. „Na letošní léto plánujeme třináct bohoslužeb na vrcholech Alp v Tyrolsku a Vorarlbersku. Nejvyšším místem bude Mataunkopf s 2 893 výškovými metry,“ zmiňuje P. Rinderer štít na rakousko-italské hranici. Bohoslužbu povede vždy jeden ze tří kněží v týmu. Připojit se k farářům horalům ale mohou i lidé v nížině. Každou neděli se totiž na Instagramu nebo webu www.bergpfarrer.at objevuje video se zamyšlením a modlitba. Krom toho kněží Peter, Anselm a Gabriel přidávají na internet tipy na horské trasy, fotky nebo biblické citáty. Zájemci se mohou přidat i do skupiny v aplikaci WhatsApp, kde si s horskými faráři může kdokoliv vyměňovat alpinistické zkušenosti.

Cílem je ale především zprostředkovávat setkání mezi lidmi. „Do mysli se mi vryly bohoslužby, při kterých jsme žehnali vrcholové kříže na Predigtbergu (2 645 m) a RotenGratu (3 099 m), kde se o vztyčení kříže zasadili místní mladí zemědělci,“ dává příklad salesián Rinderer, jak hory spojují lidi. A věří, že na kamenitých stezkách, skalních ferratách a travnatých pěšinách může každý potkat Boha. „Horské bohoslužby často skýtají tak krásné výhledy, že není třeba kázat dlouho. Nejsilnější zprávou je samotný rozhled do kraje,“ domnívá se řeholník, který aktuálně působí v tyrolském Fulpmesu u Innsbrucku. I tam má hory na dohled a prý by se hned podepsal pod výrok někdejšího innsbruckého biskupa Reinholda Stechera (1929–2013): „K Bohu vede mnoho cest, jedna z nich jde přes hory.“