Září 2024
Červen 2024
Květen 2024

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Děti se loučí se školním rokem

Děti se loučí se školním rokem

Se školním rokem se začínají loučit i žáci církevních škol. Do prázdnin vyprovázejí děti a mládež také salesiáni nebo farnosti, které se mladým věnují.

image:Image Děti se loučí se školním rokem
Zahradní slavnost v Havířově. Snímek Jindřich Honěk

Církevní školy uzavírají známky a ty střední rozdávají maturitní vysvědčení, ale chystají také oslavy konce školního roku. Stojanovo gymnázium Velehrad má ke slavení ještě o důvod více. Minulý pátek tu vzpomínali na prvních dvacet let obnovené existence školy a za tyto dvě dekády děkovali. Mši svatou v bazilice celebroval generální vikář olomoucké arcidiecéze Mons. Ladislav Švirák a kromě toho si zájemci mohli prohlédnout budovy školy.

„Vedle mnoha hostí z dalších církevních škol i odjinud jsme pozvali především absolventy gymnázia. A přijelo jich opravdu hodně, aby společně zavzpomínali na všechno, co u nás zažili,“ uvedl Lukáš Petrucha ze školního střediska volného času. Zájem o školu podle něj stále stoupá a převyšuje kapacity. „Roste nejen kvalita vzdělávání, ale i prožívání volného času: jako vychovatelé dnes kolem sebe máme na padesát mladých lidí, kteří se zajímají o své okolí, jsou aktivní a po vyučování rádi obětují čas, aby třeba udělali něco pro druhé. Tento osobnostní rozvoj je jedním z pilířů, na kterých naše škola staví,“ dodal.

Hurá na prázdniny!

Hned tři zahradní slavnosti pořádali salesiáni v Havířově. Vždy v místech, kde pod hlavičkou střediska volného času sv. Jana Boska celý rok působí. Poslední se konala o uplynulém pátku. „Je to vždy příležitost, aby se potkaly nejen děti, ale i jejich rodiče. Naším cílem je, aby se u nás všichni cítili dobře,“ popisuje pro KT ředitel střediska Jindřich Honěk.

Pro děti byly připravené různé soutěže na několika stanovištích, za odměnu pak hranolky, cukrová vata i skákací hrad. Na každou slavnost dorazilo zhruba 300 lidí, mezi nimi i Romové a Ukrajinci. „Na naše programy chodilo během roku zhruba 900 dětí, z toho asi 150 jich pochází z Ukrajiny,“ upřesňuje Honěk.

Už během slavností mohli salesiání představit dětem a rodičům nabídku na příští rok. „Teď máme pár dní na vydechnutí, během nichž dotahujeme náplň táborů. V červenci nás čeká několik příměstských,“ dodává ředitel střediska. Ukrajinské maminky s dětmi dorazily i na zahradní slavnost v Plzni, kterou tamní salesiánky pořádaly pro všechny své příznivce už první červnový týden. „Byla to závěrečná tečka za našimi pravidelnými aktivitami ve školním roce. Počasí bylo sice napínavé – bouřkové, přeháňkové, ale nakonec přece jen vysvitlo sluníčko a byl krásný teplý večer,“ přibližuje sestra Daria Vedrová, podle které to byl velmi přátelský a povedený večer zakončený u táboráku.

Předchozí článek Následující článek