Září 2024

Zpravodajství|Papež František|Katecheze na dvorku

Katecheze na dvorku

11. 6. 2024

Papež František se minulý čtvrtek vydal do čtvrti Palmarola na západním okraji Říma. Setkání s třicítkou rodin se uskutečnilo v rámci „Školy modlitby“ a bylo velkým překvapením.

image:Image Katecheze na dvorku
Papež ve dvoře činžovního domu strávil asi 45 minut s místními obyvateli. Povzbudil je, aby si naslouchali, aby se přijímali napříč generacemi a měli ochotu se stále smiřovat. S obyvateli periferie hovořil také o tom, jak je důležité budovat církev jako společenství. Snímek Profimedia

Na dvorku domu je nachystáno pár židlí a obyvatelé se scházejí v domácím oblečení. „To je překvapení,“ volá paní, která si po cestě na schodech narychlo upravuje vlasy, „a to jste mi to nemohli říct dřív!?“

Papež coby římský biskup pokračuje během přípravy na Jubilejní rok 2025 v návštěvách své diecéze. Po farních společenstvích je to nyní komunita na předměstí. Po domluvě s farářem, ale pro ostatní nečekaně se objevil 6. června v podvečer ve farnosti sv. Brigity Švédské na západní periferii Říma, jak informuje Vatican News. Mladí rodiče, děti, skupina farní mládeže, přistěhovalci ze Senegalu, prarodiče – ti všichni byli na poslední chvíli upozorněni na nezvyklou papežovu katechezi u nich za humny. Děti dostávají sladkosti a lidé si pořizují selfie se Svatým otcem. Ten žehná dětem i starým, zdraví se s babičkou Marií, kterou rychle přes Skype připojil její vnuk.

Tématem, které všechny spojuje, je rodina, a tak František vyzývá: „Braňme rodinu, která je kyslíkem pro výchovu dětí. Pokud se rodiče pohádají, je to normální, ale mají šanci se usmířit, než skončí den, protože studená válka druhý den je strašná.“ František připomíná tři zásadní slova pro fungující vztah: „Děkuji, dovol a promiň.“ A tam, kde slova nepřicházejí, stačí „malé gesto, abychom se usmířili a druhý den začali znovu“. Čtyři mladí lidé se pak ptají, jak je možné dnes posílit víru: „Jedinou cestou je svědectví,“ odpovídá František a dodává, že je důležité nezůstat na dně. „Jedna z krásných věcí na mladých lidech je, že se znovu vzchopí. Všichni v životě uklouzneme, ale důležité je, abychom nezůstali na zemi.“ Papež také hovoří o tom, jak je důležité věnovat pozornost starým lidem a mluvit s dětmi. „Výchova se děje v dialogu,“ říká a zdůrazňuje, že je důležité vést děti ke svobodě: „Dejte jim najevo, že mohou mluvit o čemkoli.“ Na závěr papež předává obyvatelům domu obraz Panny Marie s Ježíškem: „Abyste si ho mohli nechat v činžáku.“ Bude to hmatatelná připomínka tohoto nečekaného setkání. V rámci cyklu „Škola modlitby“ se už papež sešel s dvěma stovkami dětí, které se připravují na první svaté přijímání, či s osmdesátkou mladých lidí.

Předchozí článek Následující článek