28. května–3. června 2024

Slovensko hledá, jak spojit společnost

Ze světa

28. 5. 2024

Církve mají klíčovou roli, aby ve společnosti nepřevládalo napětí – to vyplynulo ze schůzky s náboženskými představiteli, kterou do Prezidentského paláce v Bratislavě svolali minulou středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini.

image:Image Končící prezidentka a nastupující prezident vyzdvihli tmelicí úlohu církví.
Končící prezidentka a nastupující prezident vyzdvihli tmelicí úlohu církví. Snímek Michal Smržok / TK KBS

Po násilném útoku na slovenského premiéra Roberta Fica 15. května slovenský parlament jednohlasně atentát odsoudil a vyzval, aby se nešířila nenávist. Končící prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini, který v červnu nastoupí na její místo, se shodli na myšlence uspořádat kulatý stůl se zástupci všech parlamentních politických stran, to se však dosud nepodařilo. Na setkání se zástupci církví a náboženských společností na Slovensku dorazilo naproti tomu hned devět představitelů nejpočetnějších komunit: za římskokatolickou církev bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, za řeckokatolíky eparcha Peter Rusnák, tajemník židovské obce Martin Kornfelda i reprezentanti Apoštolské církve, baptistů, husitů, metodistů, evangelíků či adventistů.

Hledat, co spojuje, ne co rozděluje

„Církve a náboženské komunity sehrávají klíčovou úlohu v utváření hodnot, v určování společenského diskurzu a v neposlední řadě i při zmírňování napětí ve společnosti,“ zdůraznila přítomným Zuzana Čaputová, jak ji cituje TK KBS. Pachatel útoku se podle místních médií pravidelně účastnil protivládních protestů a v minulosti projevoval sympatie k extremistickým postojům a uskupením. Atentát někteří slovenští politici zneužili ke zviditelnění svých agend a k osočování oponentů.

Během setkání prezidentka vybídla, aby se každý nad těmito událostmi zamyslel. „Ne proto, aby znovu rozproudil spirálu útoků na druhé, ale proto, aby každý z nás pochopil svou roli v tom celém a na ní stavěl své myšlenky, slova a skutky – a aby v sobě prohloubil soucit,“ prohlásila Čaputová. Zvolený prezident Pellegrini navázal: „Tyto dny by nás měly poněkud probudit a povzbudit, abychom se vrátili k našim hodnotám a určitým pravidlům fungování a jednání.“ Vyzdvihl, že v kritických okamžicích se právě lidé víry dokážou spojit navzdory svým rozdílnostem. „Jsem vděčná, že tu v základních hodnotách zazněla shoda i že tu stojím s panem Pellegrinim a symbolicky vyjadřujeme, že ač máme odlišná politická východiska, jsme schopní nadřadit to, co nás spojuje, tomu, co nás rozděluje,“ doplnila Zuzana Čaputová a dodala: „Tak to dlouhé roky činí představitelé církví a ukazují nám tím cestu.“

O tomto poslání církví na Slovensku psal v minulém vydání (KT 21) také morální teolog a kněz Ivan Šulík. „Velmi oceňuji výzvu přestavitelů politických stran ke smíření, stejně jako výzvu biskupů k modlitbám za pokoj v národě,“ zmínil v narážce na sérii modliteb a bohoslužeb za premiérovo zotavení a usmíření ve společnosti, kterými věřící lidé na Slovensku na atentát reagovali. Čaputové a Pellegrinimu je připomněl i arcibiskup Zvolenský s tím, že tak křesťané chtěli „vyjádřit zhrození nad onou tragickou událostí, ale zároveň vůli být nositeli pokoje, porozumění a vzájemné úcty“. „Jsme pozváni – já a každý z nás –, abychom se neuchylovali ke slovům, postojům a skutkům, které by mohly být mravním zabíjením druhého člověka. Takovéto zpytování svědomí můžeme konat všichni a my jako představitelé církví k němu můžeme druhé vybízet,“ podotkl arcibiskup Zvolenský s tím, že každý člověk je zván konat dobro.

Co může dělat každý

„Všechny lidské bytosti touží po míru a bezpečí. Místo, kde mír a bezpečí začínají, jsou naše mysl a prostor, kde žijeme a kde pro to mohu pracovat já a každý z nás,“ uzavřela prezidentka Čaputová. Té po atentátu zaslal soustrastný telegram papež František, v němž útok odsoudil jako „zbabělý“. Jak pro slovenský magazín Postoj potvrdil prezidentčin mluvčí, Čaputová se s Františkem setká osobně 1. června ve Vatikánu. Od 2. do 8. června budou slovenští biskupové putovat do Říma za papežem na návštěvu ad limina.