Září 2024
Červen 2024
Květen 2024

Obsah:

Zpravodajství|Papež František|Radost je zdravá pro duši

Radost je zdravá pro duši

28. 5. 2024

Pod heslem „Hle, všechno tvořím nové“ proběhl minulý víkend v Římě historicky první Světový den dětí.

image:Image Radost je zdravá pro duši
Papež si na olympijském stadionu povídal s jednotlivými dětmi a odpovídal na jejich otázky. Snímek FB Angela Chiorazza

Papež František si s dětmi popovídal a povzbuzoval je, aby se nebály pokládat rodičům složité otázky a aby je pokládaly i Bohu.

V sobotu se papež František na římském olympijském stadionu obrátil k více než 50 tisícům dětí ze stovky zemí a mluvil s nimi o naději a míru: „Ve vás, děti, všechno mluví o životě a budoucnosti. Církev vás jako matka vítá a s něžností doprovází k naději.“ Vysvětlil, že myšlenku uspořádat Světový den dětí mu krátce před začátkem loňských Světových dnů mládeže v Lisabonu vnukl devítiletý chlapec, který se ho ptal, zda nemůže být i podobné setkání pro děti.

Loni v listopadu se ve Vatikánu pořádalo setkání sedmi tisíc dětí s názvem „Pojďme se učit od kluků a děvčat“. To v papeži zanechalo silný dojem, a proto se obrátil na Dikasterium pro kulturu a vzdělávání, aby společně s komunitou Sant’Egidio, společností Auxilum, která zajišťuje sociální služby, a Italskou fotbalovou federací uspořádaly první Světový den dětí. „Modlil jsem se a uvědomil si, že naše setkání musí pokračovat a šířit se i mezi další děti a mladé lidi,“ řekl nyní papež a dodal: „A proto jsme dnes tady: abychom pokračovali v rozhovoru, ptali se a společně hledali odpovědi.“

Děti se ptají papeže

Dětem, které přicházely k mikrofonu položit své otázky, František rozdával sladkosti i své úsměvy: „Jsem rád, že jsem s vámi, protože jste radostní a máte naději do budoucna,“ opakoval jim. „A kdybych mohl udělat zázrak“ – na který se ho ptala jedna indonéská dívka – „poprosil bych, aby všechny děti měly to, co potřebují k životu, k jídlu a ke školní docházce, a aby všichni byli šťastní.“ Když se ptaly, proč někteří lidé nemají kde bydlet, odpovídal: „Každý den se modlete za děti, které trpí touto nespravedlností.“

Z každého kontinentu zaznělo také svědectví dětí, co je trápí. Třináctiletý Victor z Betléma mluvil o tom, že mu už osm měsíců létají nad hlavou rakety, a Jevgenija z Charkova zase o dětech, které slýchávají padat bomby a vidí smrt. Mila z Nového Zélandu vyprávěla o povodních a Mateo z Buenos Aires si dělal starosti kvůli vrstevníkům, kteří jsou nemocní a nemají co jíst.

Na stadionu nezaznívala ale jen vážná slova. Během odpoledne malí hosté spolu s papežem sledovali přátelský fotbalový zápas dětského týmu s družstvem italských fotbalových hvězd nebo společně zpívali. Po oválu procházeli zástupci jednotlivých zemí s vlajkami a často v tradičních krojích. V neděli o slavnosti Nejsvětější Trojice pak František při bohoslužbě na Svatopetrském náměstí mluvil s dětmi o „Bohu Otci, který nás stvořil a dává nám růst. O Ježíši, který nám vždycky odpouští, a o Duchu Svatém, který nám dává sílu a utěšuje v těžkostech“. Spolu s návštěvníky se také pomodlil Zdrávas Maria a vyzval je, aby se modlili za své rodiče, prarodiče i za nemocné děti, a „vždycky především za mír“.

Draky lze porazit

Na závěr bohoslužby ke shromáždění promluvil italský oscarový herec a režisér Roberto Benigni, který proslul svou rolí ve filmu Život je krásný, ve kterém se snaží humorem a hrou pomoci svému synovi přežít hrůzu koncentračního tábora.

„Světu vládnou lidé, kteří nevědí, co je to milosrdenství a láska. A tak se dopouštějí nejhloupějšího z hříchů – války,“ řekl Benigni a dodal, že rozdíl mezi dospělými a dětmi je v tom, že když si ony „hrají na válku, přestanou, když si někdo ublíží, zatímco dospělí ne“. Vyzval pak, aby děti věřily pohádkám, protože vyprávějí nejen o tom, že existují draci, ale hlavně učí, že „draky lze porazit“.

Příští světové setkání dětí se bude konat v září 2026.

Předchozí článek Následující článek