Září 2024
Červen 2024
Květen 2024

Obsah:

Zpravodajství|Ze světa|V Gaze konečně se svým biskupem

V Gaze konečně se svým biskupem

21. 5. 2024

„Být s nimi, obejmout je a všemožně jim pomoci.“ Tak shrnul kardinál Pierbattista Pizzaballa důvody své cesty s delegací z Jeruzaléma za křesťany v Gaze. Po sedmi měsících války se tu mnozí známí shledali vůbec poprvé.

image:Image V Gaze konečně se svým biskupem
Kardinál Pierbattista Pizzaballa přijel za křesťany do Gazy projevit svou účast a zajistit pomoc. Snímek lpj.org

„Už dlouho jsem si přál za nimi přijet a setkat se s nimi. Teď je konečně příležitost a z toho se velmi raduji,“ prohlásil ve videoposelství kardinál Pizzaballa, který je zároveň latinským patriarchou jeruzalémským – tedy hlavou diecéze, která zahrnuje právě i území Izraele a Palestinské samosprávy. O návštěvě, kterou provázely slzy dojetí, informoval magazín Crux i vatikánská média.
V Gaze, kde od října probíhá odvetný úder izraelské armády za brutální teroristický útok Hamásu na jihu Izraele, leží i jediná katolická farnost v celé enklávě, zasvěcená Sv. rodině. Také zdejší křesťané, většinou palestinští Arabové, jsou válkou tvrdě zasaženi a počítají oběti na životech. Na farních pozemcích našlo navíc bezpečnější útočiště několik set místních obyvatel.
Kardinál Pizzaballa tu uprostřed věřících strávil závěr uplynulého týdne. Přicestoval společně s P. Gabrielem Romanellim, který je u Sv. rodiny farářem, ale před začátkem války uvázl na izraelském území a nemohl se ke svým farníkům vrátit. Přijel také velký špitálník Suverénního maltézského řádu, Fra‘ Alessandro de Franciscis. Návštěva byla totiž zároveň první etapou společné humanitární mise latinského patriarchátu a mezinárodní Maltézské pomoci, která má obyvatelům Gazy zajistit základní potraviny a lékařskou péči.
Při surovém útoku Hamásu 7. října bylo zavražděno na 1 200 Izraelců a další dvě stovky byly odvlečeny jako rukojmí. Propuštěni byli dosud jen někteří a jiní už nejsou naživu. Izraelské tažení do Gazy si už vyžádalo podle odhadu přes 35 tisíc palestinských životů. Lidé umírali i při ostřelování, které zasáhlo pravoslavnou farnost sv. Porfyria. Také zde se nyní kardinál Pizzaballa při své návštěvě zastavil. Všechny křesťany světa poté vyzval, aby se „připojili k modlitbám křesťanské komunity v Gaze“.
V den slavnosti Seslání Ducha Svatého předsedal kardinál u Sv. rodiny mši sv. Udělil při ní svátost biřmování dvěma mladým lidem. „Jsem s vámi. Mám vás v srdci, doprovázím vás a sleduji zprávy o vás. Buďte ujištěni, že pracujeme na spravedlivém, komplexním a skutečném míru,“ vzkázal potom všem křesťanům v Gaze.

Předchozí článek Následující článek