Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Téma|Abychom všichni věděli, co se děje

Obsah:

Úvod Téma

Abychom všichni věděli, co se děje

27. 2. 2024

Tisk

Kudy se ve farnostech šíří informace a jak se jim daří oslovovat veřejnost? Podíváme se do farních časopisů, na sociální sítě i do obecních zpravodajů.

image:Image Abychom všichni věděli, co se děje
Média se překotně vyvíjejí, proto je dobré se stále vzdělávat. Na biskupství v Grazu pořádají pravidelná setkání redaktorů farních médií. Snímek Facebook diecéze Graz-Seckau

Když před patnácti lety P. Slawomir Sulowski nastoupil do Šumperka, děkanská farnost tiskla asi čtyřikrát do roka informační lístek. Jako děkan na území, kde se mísí obce s českou a německou minulostí, usoudil, že zprávy by navíc měly proudit i mezi nimi. „Nechci, aby odlehlejší farnosti v děkanátu byly ochuzené. Záleží mi na tom, aby všichni věděli, co se kde děje, a mohli se zapojit,“ popisuje pro KT svou prostou komunikační strategii P. Sulowski. A tak vznikl Tam&Tam – společný zpravodaj farností šumperského děkanátu.

Tam&Tam vychází v nákladu 650 kusů a začátkem měsíce ho kněží rozvážejí z děkanství do svých farností. A redakční rada dbá o to, aby byl obsah pestrý a zachytil dění z celého děkanátu. Ve psaní úvodníků se střídají kněží, objevila se i putovní soutěž, ve které čtenáři objevovali kostely v sousedních farnostech. Ke stálicím každého vydání patří křížovky, duchovní četba nebo rozbor katechismu. Redaktorem je i děkan Sulowski: „Mám rubriku Co se do ohlášek nevešlo, kde je prostor některá témata rozebrat.“ Dovnitř Tam&Tamu si pak farnosti mohou vkládat i své vlastní informace formou přílohy.

Nezůstat na papíře

Nezůstává jen u tištěného zpravodaje nebo webu. Farníci mohou ohlášky a zprávy číst i v mobilní aplikaci Farnost do kapsy. „Chtěli jsme především zmodernizovat zápis úmyslů mší svatých, a to se díky internetu povedlo. Aplikaci má ale v mobilu zatím jen asi stovka farníků. Kdyby jich bylo více, mohl bych přestat číst nudné ohlášky. Zatím mě od toho ale všichni odrazují,“ usmívá se P. Sulowski.

V Havířově ve farnostech sv. Anny a sv. Markéty zavedli jinou aplikaci – Munipolis. Ta vznikla původně pro městské a obecní samosprávy. Radnice přes ni posílají upozornění občanům osobně, ale i na web obce a sociální sítě. Podobně na to jde i farnost s ohláškami a aktualizacemi. Farář P. Petr Kříbek říká, že na hodnocení spokojenosti s aplikací je zatím brzy. On sám by už ale nejraději pověřil touto věcí někoho jiného. „Mou prioritou je vytvořit systém, ve kterém farníci převezmou díl odpovědnosti za různé důležité oblasti – třeba právě za média,“ avizuje farář od havířovské Sv. Anny a Markéty.

Dvojí komunikace

Farností se podobně jako velkých firem či neziskových organizací týká jak úkol komunikovat dovnitř (interně), tak navenek (externě). K interní komunikaci lze zařadit kromě nedělních ohlášek také farní zpravodaj, hromadné maily, web nebo skupiny v aplikacích jako Messenger nebo WhatsApp, kde si mohou lidé vyměňovat zprávy. K evangelizačnímu poslání farnosti ale patří i oslovovat veřejnost – tedy komunikovat externě. Kromě sociálních médií zkušení radí nepodceňovat ani kostelní nástěnky a obecní časopisy. Za inovativními projekty mnohdy stojí týmová práce kněží a laiků, kteří se dokážou i inspirovat jinde.

Nejen srdcem, ale i profesionálně

Proto také některé diecéze pořádají setkání farních médií. Jedno takové se konalo koncem ledna na biskupství v rakouském Grazu, které o tom podrobně informovalo na svém webu. Několik desítek farních redaktorů se zde učilo psát texty s duchovním přesahem, vytvářet plakáty v grafickém programu Canva, ale pronikalo také do tajů umělé inteligence. Učili se například využívat obrázky, které podle zadání nakreslí počítač, ale i to, jak odhalovat fotomontáže z dílny umělé inteligence.

Podobná školení pro farní publicisty pravidelně svolává také brněnské biskupství. „Vždycky je to příjemné setkání se zajímavým hostem nebo prohlídkou nějaké památky. Můžeme tak získat i nové náměty na články,“ pochvaluje si nabídku Květa Zažímalová z třešťského Věžníku. Tyto inspirační srazy roky pořádala tisková mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Její nástupci v komunikačním týmu na Petrově na ni chtějí navázat. „Určitě budeme pokračovat. Je moc důležité, aby v rámci diecéze existovalo povědomí, co se děje,“ uvádí pro KT Zdeněk Novák z brněnské kurie a spolupráci s redaktory farních zpravodajů si pochvaluje. Biskupství se jim také snaží dodávat informace zavčas. „Dostanou se k našim tiskovým zprávám a nedávno jsme přidali k tištěnému věstníku Acta Curiae také aktualizovaný interní newsletter na webu pro farnosti a pastorační spolupracovníky. Ti si tam mohou po registraci sami stáhnout plakátky a převzít informace o aktivitách v diecézi. „Nemusí čekat, až jim to předají kněží v ohláškách,“ doplňuje Novák.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou