Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Listopad 2024
Říjen 2024
Září 2024
Srpen 2024
Červenec 2024
Červen 2024
Květen 2024
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference

Obsah:

Zpravodajství|Z domova|Církev obětem nablízku

Církev obětem nablízku

2. 1. 2024

Tisk

Pietní bohoslužby za oběti střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se konaly napříč diecézemi, útěchu vyprošuje pozůstalým také papež František. Řada kněží, věřících psychologů či nemocniční kaplani nabízejí pomoc.

image:Image Církev obětem nablízku
Jedno z pietních míst před rektorátem Univerzity Karlovy. Snímek Jana Podhorská

„Hluboce zarmoucen zprávou o ztrátách na životech a zraněních způsobených střelbou na Univerzitě Karlově v Praze vyjadřuje Jeho Svatost papež František svou duchovní blízkost všem, které tato tragédie zasáhla,“ sdělil v úvodu psaní vatikánský státní sekretář Pietro Parolin rektorce Mileně Králíčkové a pokračoval, že zatímco „svěřuje mrtvé láskyplnému milosrdenství všemohoucího Boha“, vyprošuje papež „Boží sílu a útěchu pro jejich truchlící rodiny a přátele a ujišťuje celý národ o svých modlitbách v této těžké chvíli“. Obchod se zbraněmi a jejich zneužívání odsoudil František i ve své tradiční promluvě před požehnáním Urbi et orbi (více na str. 16).

Na šokující událost, při které jeden ze studentů zavraždil 21. prosince přímo na fakultě 14 lidí, předtím svého otce a o několik dní dříve dvouměsíční dítě a jeho otce v Klánovickém lese, zareagoval také český primas arcibiskup Jan Graubner. „Modlím se za mrtvé, jejich rodiny, blízké i přátele a také za uzdravení všech zraněných. Prosím Pána, aby všem přinesl útěchu a pomohl překonat bolest a smutek. Kněží pražské arcidiecéze jsou k dispozici poskytnout všem duchovní podporu a radu,“ napsal po tragédii.

Dobro je silnější

První zádušní mše svaté a ekumenické bohoslužby se konaly hned 21. prosince večer, další v následujících dnech. ČT přenášela sobotní mši sv. z pražské katedrály, kterou zaplnili především studenti – spolužáci a přátelé zavražděných. Ti také přednášeli přímluvy a přinesli na oltář 18 růží. Sedmnáct jich bylo za oběti, ta poslední za vraha. „Za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti. Chceme tím vyjádřit naši víru, že láska musí nakonec vždy zvítězit,“ vysvětlil předtím arcibiskup Graubner v homilii. Vrátil se k tomu i večer v rozhovoru pro Českou televizi, kde přiznal, že ona poslední růže byla náročným gestem. „Je možné, že to někdo v tu chvíli nedokázal prožít, ale chci doufat, že se k tomu třeba po čase vrátí a jednou dospěje až k odpuštění,“ vysvětlil s tím, že to může trvat i dlouhá léta. „Odpuštění se mi zdá nejdůležitější pro opravdové osvobození, jinak v sobě máme stále osten. Neznamená to, že jsem slaboch nebo že schvaluji to špatné, co se stalo, ale ukazuji, že dobro nad zlem zvítězí,“ doplnil.

Sdílení smutku

Pomoc pozůstalým i všem, kdo to potřebují, nabízejí psychologové, terapeuti i kněží. „Po odeznění akutní fáze krize mohou nastat dlouhodobé efekty traumatu. Nerozpakujte se proto vyhledat pomoc. K dispozici jsou vám mimo jiné kaplani z Asociace nemocničních kaplanů,“ vyzvala asociace na svém Facebooku.

Za oběti se modlili i další biskupové – například brněnský biskup Pavel Konzbul, který za ně v sobotu 23. prosince sloužil mši svatou. „Chceme se společně modlit za všechny oběti střelby na Filozofické fakultě UK. Je to velké neštěstí, která zasáhlo mnoho rodin, navíc v tomto předvánočním období. Zvu všechny, aby přišli do tohoto společenství modlitby a sdílení zármutku. Kněze a věřící naší brněnské diecéze jsem požádal, aby ve svých modlitbách pamatovali nejen na oběti, ale i na jejich příbuzné a blízké,“ uvedl biskup Konzbul a připomněl, že smyslem mše za zemřelé je modlitba, ve které překračujeme ve víře hranice smrti a zesnulé svěřujeme Božímu milosrdenství. „A je to pomoc i pro nás, abychom se s bolestnou ztrátou vyrovnali,“ doplnil. Památce obětí bude věnována i novoroční ekumenická slavnost v Husově sboru CČSH v Praze na Vinohradech.

Předchozí článek Následující článek
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou