21.–27. listopadu 2023
Publicistika

Změna ceny KT od příštího roku

Publicistika

21. 11. 2023

Na Katolický týdeník tvrdě dopadá zdražování distribuce listu, tisku, papíru a energií v uplynulých letech. Od začátku roku 2024 čeká vydavatele také vyšší DPH na noviny. Tyto vnější okolnosti nutí KT zvýšit cenu předplatného.

image:Image Od ledna bude jedno vydání KT za 30 korun.
Od ledna bude jedno vydání KT za 30 korun. Snímek Jana Podhorská

Biskupové, coby majitelé listu, s ohledem na významný růst nákladů schválili zvýšení ceny jednoho výtisku Katolického týdeníku na 30 Kč. „Důvodem je zachování vydávání tohoto periodika, které je zdrojem kvalitních informací o dění v církvi pro věřící v České republice a které je prostředkem evangelizace. Děkujeme čtenářům za pochopení,“ uvedli společně biskupové.

Cena novin za výtisk vzroste tedy od ledna z 20 na 30 Kč, za dvojčíslo pak na 50 Kč. Celoroční předplatné tak bude stát 1 540 korun.

Ceny všech vstupů vzrostly vysoko nad inflaci, která vloni činila 15,1 % a za letošek ji ČNB předpokládá ve výši téměř 11 %. „Nejvíc nás trápí každoroční nárůst ceny distribuce. Od roku 2019 nám tyto náklady vzrostly o 212 %, a v závislosti na výši cen pohonných hmot jsou nám navíc účtovány i palivové příplatky. Výrazný nárůst cen za poslední období zaznamenala i cena papíru – o 70 % a tisku – téměř o 50 %. To jsou pro nás zcela klíčové nákladové položky,“ vypočítává Martin Steiner, ředitel vydavatelství KatMedia, pod které KT spadá, a dodává: „Nová cena KT, kterou se dostaneme na srovnatelnou úroveň s periodiky obdobného rozsahu, nám umožní udržet KT ekonomicky soběstačným.“

Zatímco náklady na výrobu novin rostou, klesá bohužel počet předplatitelů zejména z důvodu demografického vývoje. Ve srovnání s dalšími tituly na tiskovém trhu je však tento pokles pomalejší. Situaci vydavateli neulehčuje ani stát – daň z přidané hodnoty od ledna stoupne o dvě procenta. „Abychom zachovali samofinancování a mohli KT vydávat v současné kvalitě a rozsahu, musíme k tomuto kroku přistoupit. Spoléhám na věrnost a přízeň čtenářů, kterým děkuji za pochopení. Cenu navyšujeme neradi, ale jak je naprosto zřejmé, jsme k tomu bohužel donuceni vnějšími vlivy. Katolický týdeník je – a pevně věřím, že i nadále zůstane – důležitým nástrojem formace nás katolíků i hlásání evangelia,“ připomíná generální sekretář ČBK a jednatel vydavatele P. Stanislav Přibyl.

Za stávající cenu

„Změnu nechceme udělat ze dne na den, ale ohlašujeme ji dopředu, abyste si mohli ještě letos zajistit předplatné na příští rok za stávající cenu,“ nabízí čtenářům KT šéfredaktorka Kateřina Koubová. Kdo si tedy předplatí Katolický týdeník do konce kalendářního roku, bude jej mít příští rok za dosavadní cenu. Ani u automaticky obnovovaného předplatného, které proběhne ještě v letošním roce, se cena nezmění. Nová cena platí až u předplatného objednaného od 1. ledna 2024. „Už několik týdnů také upozorňujeme na možnost vánočního dárkového předplatného, které nabízíme také za současnou cenu,“ upozorňuje Kateřina Koubová.

KT čtenářům nabízí také možnost přechodu na digitální verzi KT, která bude příští rok za letošní cenu tištěné verze, tedy za 1 040 Kč. A co se týče digitální verze, připravujeme novinku. K tištěnému předplatnému za zvýšenou cenu od ledna 2024 nabídneme našim předplatitelům po registraci na e-shopu portálu Cirkev.cz jako bonus digitální předplatné zcela zdarma. Podrobnější informace přineseme v závěru roku. „Všichni v redakci věříme, že náš list čtenáři podpoří svým předplatným i nadále,“ uzavírá šéfredaktorka.

Katolický týdeník je financován pouze z předplatného a inzerce. List není příjemcem žádných dotací ani výnosů sbírek. Netýká se ho ani sbírka na katolická média z uplynulé neděle.