7.–13. listopadu 2023

S vojákem ve jménu Páně

Doma

7. 11. 2023

11. listopadu slaví svátek sv. Martin. Na obrázcích Josefa Lady „zaléhal jeho bílý kůň celý dvůr“. Dnes spíš vyjíždí se svým jezdcem do ulic měst a obcí a zve malé i velké do průvodu se světly, která rozsvěcují listopadovou podvečerní temnotu.

image:Image Tak projíždí sv. Martin ulicemi Blanska.
Tak projíždí sv. Martin ulicemi Blanska. Snímek archiv farnosti

A symbolika je to silná a lákavá i pro sousedy, kteří do kostela obvykle nechodí. Při pořádání svatomartinských veselic navíc nacházejí společnou řeč obec, škola, spolky i farnost. Světce tedy nepřipomínají jen husy na jídelních lístcích restaurací a v troubách hospodyněk či vinaři se svým mladým svatomartinským vínem, ale také pouliční svatomartinské průvody, scénky a oslavy. A to nejen v místech, kde mají kostel zasvěcený právě sv. Martinu jako například v jihomoravském Blansku.

Tam slaví patrona své obce i chrámu celé tři dny. „Začíná to v pátek světýlkovým průvodem ke kostelu sv. Martina přes sobotní ochutnávku vín, kterou organizuje město, a končí se slavnostní mší svatou a průvodem s Martinem na koni od kostela do centra města,“ popisuje blanenská pastorační asistentka Vendula Zachovalová. Jak říká, děti mají páteční průvod s lampiony a lucernami moc rády. „Pořádá ho oblastní charita ve spolupráci s farností. Klademe důraz na umění rozdělit se. A hlavně chceme dětem ukázat, že když se spojí víc malých světýlek, je z toho velké světlo. Když totiž spojíme každé naše malé dobro, daří se pak velké věci a dokážeme udělat mnoho dobrého. To je naše svatomartinská inspirace,“ vysvětluje Vendula Zachovalová.

V sobotu následují klasické moravské hody, zábava, posezení u cimbálu, ochutnávka vín nazvaná S Martinem na víno. Město i farnost vytvářejí spoustu příležitostí, aby se místní mohli potkat. Vrcholem je nedělní průvod. „Nejdříve zazní v kostele,jděte ve jménu Páně‘ a my pak vyrazíme společně do města a následujeme Martina, který tak odvážně šel ve jménu Páně. A lidé se k nám přidávají,“ těší místní pastorační asistentku.

Také v Blansku si kromě pečených hus a vína pochutnávají na tradičních svatomartinských rohlíčcích – buď s ořechy, nebo s mákem. Jeden z receptů naleznete níže.