29. srpna–4. září 2023

Papež poprvé v Mongolsku

Papež František

30. 8. 2023

Poprvé v historii zavítá papež do východoasijského Mongolska. Uvítá ho nepočetná katolická komunita, k níž od roku 2016 patří i český misionář P. Jaroslav Vracovský SDB.

„Je to vytoužená návštěva, která bude příležitostí obejmout církev malou počtem, ale živou vírou a velkou láskou; a také se zblízka setkat s ušlechtilým, moudrým lidem,“ řekl František při nedělní modlitbě Anděl Páně. Požádal o modlitby za zdar pětidenní cesty, kterou provází motto „Společná naděje“ a logo s jurtou, tradičním a stále používaným obydlím mongolských kočovníků.
Církev v rozlehlé, ale řídce osídlené zemi mezi Ruskem a Čínou je jednou z nejmenších na světě. Z ví ce než tří milionů obyvatel se ke katolické víře hlásí odhadem 1 500 lidí s třicítkou kněží, z nichž pouze dva jsou místní a ostatní misionáři (s P. Vracovským přinášíme rozhovor na str. 16). Biskupem v Ulánbátáru je od roku 2020 Ital Giorgio Marengo, od loňska nejmladší kardinál.
Obyvatelé se většinově hlásí k tibetskému buddhismu a šamanismu. Po dlouhé komunistické nadvládě začínali křesťané v 90. letech prakticky od nuly, ačkoli na mongolské území přišli perští misionáři už v 7. století. „Víme, že i stoupenci a představitelé jiných náboženských tradic chovají ke Svatému otci úctu a obdiv,“ prohlásil kardinál Marengo pro vatikánskou agenturu Fides. Papež do Mongolska vzkázal, že chce „být mezi vámi jako bratr všech“.
Do Ulánbátáru dorazí 86letý papež po devítihodinovém letu v pátek 1. září a kromě uvítacího ceremoniálu nebude mít další program. Až v sobotu se setká s představiteli Mongolska v čele s prezidentem Luvsannamsraiem Oyun-Erdenem a pak s kněžími, řeholníky a misionáři v katedrále sv. Petra a Pavla. V neděli papež promluví na mezináboženském shromáždění v tamním divadle a poté bude ve sportovní hale sloužit mši svatou. Před pondělním odletem do Říma ještě slavnostně otevře církevní sociální centrum „Dům milosrdenství“.