12.–18. července 2022

Čeští a moravští biskupové jednali na Velehradě

Z domova

12. 7. 2022

Se speciálním hostem, kardinálem Michaelem Czernym SJ, prožili letos biskupové své tradiční červencové plenární zasedání na Velehradě.

Poprvé se zasedání účastnil i nový apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Biskupům řekl, že je rád, že může jako papežův vyslanec působit právě v Česku. Neobvyklým hostem pak byl lidovecký poslanec Marek Výborný, který biskupům představil pokračování oddlužovací akce Milostivé léto. Bude trvat tři měsíce a začíná 1. září. Biskupové se přidali s výzvou: „Pokud se vás to týká, využijte tuhle možnost. Ostatní povzbuzujeme k tomu, aby se o lidi kolem sebe s tímto problémem zajímali a pomohli jim s dosažením oddlužení.“ Biskupové se věnovali ekonomickým záležitostem a podnětům z komisí a rad ČBK. Na podnět liturgické komise schválili směrnice pro ustavení trvalých lektorů a lektorek a trvalých akolytů a akolytek. Schválili také dodatek k pohřebním obřadům, jenž obsahuje texty posledního rozloučení s pokřtěnými, kteří svou víru nežili, či modlitbu za zesnulého nepokřtěného, což reflektuje mimo jiné výstupy Národního synodálního shromáždění. Z nichž totiž vyplynulo, že by církev měla být k dispozici i pro ty, kteří stojí mimo ni či na jejím okraji.