28. prosince–3. ledna 2022

Nový liturgický obřad a pravidla pro laické katechety

Papež František

28. 12. 2021

Papež František před Vánoci schválil pravidla a liturgický obřad pro ustanovení katechetů. Platí od 1. ledna nového roku. Službu laického katechety František zavedl květnovým motu proprio Antiquum ministerium (Starobylá služba).

Prefekt vatikánské Kongregace pro bohoslužbu a svátosti Arthur Roche upřesnil, jak novou službu chápat: je pro muže i ženy, je trvalá a lze ji přijmout jen jednou. Katecheté se mají v místní církvi podílet na „hlásání a předávání víry pod vedením kněží a ve spolupráci s nimi“ – např. vedením společné modlitby (zejména nedělní liturgie v nepřítomnosti duchovního), službou nemocným, vedením pohřebních obřadů, formací dalších katechetů či koordinací pastoračních iniciativ a pomoci chudým.

Služba podle prefekta vyžaduje „zvláštní povolání a rozlišování ze strany biskupa“. „Ne všichni, kdo vyučují náboženství ve školách nebo připravují ke svátostem, musí být jmenováni katechety,“ zdůraznil. Věřící podle něj nemají katechetu vnímat jako „náhradu kněze“, ale jako laika, jehož služba „vyplývá ze křtu“. Katecheté potřebují biblickou, teologickou, pastorační a pedagogickou přípravu, ale také lidskou zralost. Prefekt se zmiňuje i o skupinách lidí, kteří by službu přijímat neměli: ti, kdo se připravují na jáhenství nebo kněžství, řeholníci, služebníci církevních hnutí nebo učitelé náboženství, pokud nevykonávají jiné funkce ve farnosti či diecézi.